Taşoluk baraj gölü (Afyonkarahisar)'ndeki tatlısu kefali (Leuciscus cephalus L. 1758)'nin helmint faunası üzerine bir araştırma
An investigation on helminth fauna of chub (Leuciscus cephalus L. 1758) from dam lake Taşoluk (Afyonkarahisar)
- Tez No: 325431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Nisan 2010 ile Mayıs 2011 tarihleri arasında Taşoluk Baraj Gölü'nden temin edilen 150 Leuciscus cephalus (L., 1758)'un parazitleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Konak balıklarda altı parazit türü tespit edilmiştir. Konak balık bireylerinin solungaç lameli ve yüzgeçlerinde 272 adet Gyrodactylus scardiniensis (%21.3, 6.6±4.1); solungaç yaylarında 64 adet G. prostae (%5.3, 6.6±4.1); solungaç lamellerinde 364 adet Dactylogyrus vistulae (%32.0, 7.6±13.9); bağırsak boşluğunda 33 adet Allocreadium isoporum (%1.3, 16.5±21.9) ve 33 adet Bothriocephalus sp. (%7.3, 2.9±5.1) bulunmuştur. Bu türlerden G. scardiniensis ve G. prostae Türkiye parazit faunası için yeni kayıt özelliği taşımaktadır. Böylece ilgili parazit türlerinin coğrafik yayılışlarına yeni bir lokalite eklenmiştir. Ayrıca her bir parazit türüne ait enfeksiyon yaygınlığı ile ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunlukları, mevsimlere, balık boy ve eşey gruplarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the parasite presences of parasites on 150 Leuciscus cephalus from Taşoluk Dam Lake, Turkey were investigated between April 2010 and May 2011. Five parasite species were determined in the host fishes: 272 Gyrodactylus scardiniensis (%21.3, 6.6±4.1) was found on gill branches and fins of the host fish specimens; 64 G. prostae (%5.3, 6.6±4.1) on gill arches; 364 Dactylogyrus vistulae (%32.0, 7.6±13.9); 33 Allocreadium isoporum (%1.3, 16.5±21.9) and 33 Bothriocephalus sp. (%7.3, 2.9±5.1) were found in intestine of the host fish. Among these species, Gyrodactylus scardiniensis and G. prostae are new records for parasite fauna of Turkey. As a result of this, a new locality has been added to geographical invasions of the parasite species. In addition, minimum-maximum and mean intensity of parasites and infection prevalence were determined using seasonal data, size and sex distribution of the host fish.