Taşoluk Baraj yerinin mühendislik jeolojisi incelemesi
  1. Tez No: 66328
  2. Yazar: M.TURGUT SAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY EROSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Öz TAŞOLUK BARAJ YERİNİN MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ İNCELEMESİ Mühendislik yapıları genelde yerüstü ve yeraltında farklı özellikteki kayaçlar üzerinde inşaa edilmektedirler. Biga - Taşoluk projesinin ünitelerinden, Taşoluk mevkiinde, temelden 75 m yükseklikte yapımı planlanan Taşoluk barajının teknik yapılabilirliğinin ortaya konulması için, mühendislik jeolojisi yönünden özellikleri araştırılarak çalışmalar yapılmıştır. İnceleme alanında metamorfik temeli oluşturan Paleozoyik yaşlı, gnaysik dokulu, homojen görünümlü bir kaya olan Yolindi metagranitoidi, onun üzerine Triyas yaşlı geçirimsiz - az geçirimli Karakaya karmaşığı ve bu birimin de üzerine, uyumlu olduğu gözlenen Orta - Geç Triyas yaşlı Camialan kireçtaşı gelmektedir. Taşoluk barajının inşaa edileceği vadinin açılmasını denetleyen ve Çınarcık çayının akış. yönünü değiştiren en önemli faylanmalar, barajın memba ve mansabında gözlenmektedir. Faylanmaların etkisiyle genellikle dayanımlı ve sert birimlerde yoğun eklem sistemleri gelişmiştir. Baraj yerindeki kayaçların derinliğe bağlı değişimini açıklamak amacıyla 24 adet temel sondaj kuyusu açılarak bunlar üzerinde yapılan çalışmalar ile yapı, litoloji, yeraltı su tablası, yamaç molozu ve alüvyon kalınlığı kazı sının, Camialan kireçtaşı ile altındaki Karakaya karmaşığı arasındaki ilişki ve birimlerin geçirimliliği ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Kil çekirdeğin teşkil edileceği eksen yerinin pratik olarak geçirimsiz olduğu, Karakaya karmaşığında yapılan basınçlı su testlerinden elde edilen Lugeon kümülatif eğrileri ile tespit edilmiştir. Taşoluk baraj yerinde iki alternatifli olarak etüd edilen dolusavak tipinden biri, klasik kapaklı karşıdan alışlı 167 m kanal uzunluğunda, diğeri ise yine sağ sahilde kapaklı ve deşarj yapısı 8 m çapında 294 m uzunluğunda tünel şeklindedir. Yapılan malzeme araştırmaları ile baraj yeri yakın dolayındaki alanlar saptanmış ve bu alanlarda araştırma kuyuları açılarak malzemelerin özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre inceleme alanında tespit edilen A - B sahaları, geçirimsiz, C - D sahaları, filtre ve beton agregası, Tl - T2 sahaları, kaya gereç alanları olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ENGINEERING GEOLOGY OF THE TAŞOLUK DAM SITE Engineering structures are mostly built in the surface or in the underground on the rock formations which have different characteristics. In order to assess the technical ability for the construction of dam, which is one of the units of Taşolıık project and whose height is 75 m, investigation studies were performed according to engineering geology aspects. In the investigation area, there is Palaeozoic aged, gnaysic homogeneous appearanced Yolindi metagranitoid which forms the metamorphic foundation, over that there is Triasic aged impermeable and low impermeable Karakaya Complex and finally at the top there is middle - late Triasic aged Camialan limestone. The most important fay formations which forms the layout of the valley and changes the flow direction of Çınarcık Creek, are seen in the upstream and downstream of the dam. Because of the fay formations, mostly strong and hard intensive joint systems taken place. 24 boreholes were drilled in order to explain the changes in the rock formations related to the depth in the dam site and by using the studies on these wells structure, litology, groundwater, side gravel, alluvium thickness, drilling level, the relation between Camialan limestone and Karakaya Complex, which is under the limestone, and the permeability of the units were investigated in detail. It was determined that, the axis place where the clay core will be constructed is impermeable by using the luqeon cumulative curves which were obtained by pressured water tests on Karakaya Complex. There are two alternatives for the spillway type in Taşoluk dam site. One of them is with frontal intake, classic gate and 167 m canal length. Other one is in the rightVII bank site with gate and its discharge structure in the form of tunnel and has 8 m diameter and 294 m length. By using the material investigations, the areas close to the dam site were determined and after drilling the research wells, the characteristics of the materials were obtained. According to the related data, it was decided that the areas of A and B, which were found in the investigation site, were impermeable; the areas ofC-D could be used as filter and concrete aggregate and finally the areas of Ti - T2 would be used as rock material sources.