Development of a new domain-specific language for software architecture specification: DSL-SA
Yazılım mimarisi belirtimi için yeni bir alana özgü dil: DSL-SA
  1. Tez No: 325522
  2. Yazar: SEZER AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapılarının belirtimi yazılım tasarımında atılan ilk adımdır. Belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapıları yazılım geliştikçe tutarsızlaşan ilk olgu olabilir. Bizce bu durumun iki mantıklı açıklaması vardır. İlk olarak, belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapılarının belirtimi basit bir iş değildir. Hatırı sayılır miktarda çaba gerektirir ve bu çaba yazılım geliştirme sürecinin ileriki aşamalarında önemsizleşebilir. İkinci olarak, belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapıları belirtildikten sonra tanımlanan yazılım bileşenleri ve birimleri, en başta seçilen yazılım mimarisine uymayabilir. Bu çalışmamızda, yeni bir alana özgü dil olan DSL-SA önerilmektedir. DSL-SA belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapılarının daha kolay belirtmek ve yukarıda bahsedilen sorunları çözmek için yapılan bir girişimdir. DSL-SA ile birlikte, DSL-SA Editor olarak adlandırlan bir yazılım aracı geliştirilmiştir. DSL-SA Editor belirli bir yazılım mimarisi biçemine karşılık gelen yazılım yapılarının belirtilmesinde kullanılabilir. DSL-SA Editor'u kullanılarak, ?pipes-and-filters? yazılım mimarisi biçemi, katmanlı yazılım mimarisi biçemi ve özgür yazılım mimarisi biçemine uyan yazılım yapıları belirtilebilir. DSL-SA Editor yazılım yapılarının belirli bir yazılım mimarisi biçemine uyup uymadığını denetleyebilir. DSL-SA Editor aynı zamanda yazılım yapısı belirtiminden üst düzey kaynak kodları üretebilir. Son olarak, bu çalışmada, DSL ve DSL-SA Editor'un belirli bir yazılım mimarisine uyan yazılım yapılarını belirtmede nasıl kullanılabileceğini göstermek amacıyla üç tane durum çalışması gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The specification of software structures that conform to specific software architectures is the first step in software design during software development. Software structuremay be the first design artifact that becomes inconsistent as software evolves. We believe this issue has two logical explanations. Firstly, specifying software structure that conforms to specific software architecture is not easy task. It requires considerable effort and this effort can be useless in future during software development. Secondly, once software structure that conforms to specific software architecture is defined, subsequent software components and modules may not conform to the software architecture that was selected. In this thesis work, a new specification language, called Domain-Specific Language for Software Architecture Specification(DSL-SA), is proposed. It is an attempt to specify software structure that conforms to a specific software architecture easily and to overcome problems mentioned above. In association with DSL-SA, a software tool, called DSL-SA Editor, has been developed. DSL-SA Editor will be used tospecify software components that correspond to specific software architecture styles. By using DSL-SA Editor, one can specify software structures that conform to pipes-and-filters architectural style, layered architectural style and free architectural style. DSL-SA Editor supports the validation of software structures, to see whether the software structure conforms to the selected architectural style. DSL-SA Editor also supports high-level source code generation from software structure specification. We present three case studies to show how DSL-SA and DSL-SA Editor can beused to specify software components that correspond to a specific software architecture.