Kanı-istek-hedef (BDI) etmenlerininaz-kodlu geliştirilmesi için çevrimiçi bir modelleme dili
An online modeling language for the low-codedevelopment of belief-desire-intention (BDI)agents
- Tez No: 914357
- Danışmanlar: PROF. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Otonom yetenekleriyle etmen tabanlı sistemler, çeşitli endüstriyel alanlarda büyük önem kazanmıştır. Etmen Yönelimli Yazılım Mühendisliği'nin (AOSE) temel taşı olan Kanı-İstek-Hedef (BDI) mimarisi, çevreleriyle etkileşime giren proaktif etmenleri oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. BDI yaklaşımı ile çok-etmenli sistemlerin (MAS) model güdümlü geliştirilmesi için çeşitli alanaözgü modelleme dilleri (DSML'ler) mevcuttur. Ancak, bu diller genellikle masaüstü kütüphanelerine bağımlı olup, geniş çapta erişilebilirlik ve çevrimiçi geliştirme imkânlarını kısıtlamaktadır. Bu tezde, BDI etmenlerinin çevrimiçi oluşturulmasını sağlayan bir modelleme dili olan LCDP4BDI geliştirilmiştir. Bu yeni dil ve sunduğu geliştirme aracı, yerel bilgisayar kaynaklarına olan bağımlılıkları ortadan kaldırarak, platform bağımsız çevrim içi bir modelleme ve geliştirme ortamı olarak hizmet vermekledir. Servis olarak yazılım (SaaS) altyapısıyla desteklenen ve az-kodlu geliştirme desteği sunan bir platform hedeflenmiştir. Tezde geliştirilen modelleme dili, yazılım mühendisliği alanındaki güncel trendlerden biri olan az-kodlu geliştirme tekniklerini kullanarak BDI etmenlerinin model güdümlü geliştirilmesine imkan vermektedir. Teknolojik bağımlılıkları ortadan kaldırmasıyla LCDP4BDI, BDI etmenlerinin geliştirilmesi için geniş çapta benimsenen bir araç haline gelebilir. LCDP4BDI ile hazırlanan MAS modellerine karşılık gelen etmen yazılımı kodları Jason tanımlamalarına uygun bir şekilde otomatik üretilebilmektedir. Gerçekleştirilen değerlendirme çalışmaları sonucunda LCDP4BDI'ın kod üretim performansı ve geliştirme zamanını azaltmaya etkisi gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Agent-based systems with autonomous capabilities have gained significant importance in various industrial domains. The Belief-DesireIntention (BDI) architecture is widely used in Agent-Oriented Software Engineering (AOSE), to create proactive agents that interact with their environments. There are various domain-specific modeling languages (DSMLs) available for the model-driven development of multi-agent systems (MAS) using the BDI approach. However, these languages are often dependent on desktop libraries, limiting wide accessibility and online development capabilities. In this thesis, a modeling language called LCDP4BDI, which facilitates the online creation of BDI agents, has been developed. This new language and its development tool eliminate dependencies on local computer resources, serving as a platform-independent online modeling and development environment. The platform aims to support a Software as a Service (SaaS) infrastructure and provide low-code development support. The modeling language developed in the thesis enables model-driven development of BDI agents using low-code development technique, one of the current trends in software engineering. By eliminating technological dependencies, LCDP4BDI could become a widely adopted tool for the development of BDI agents. The agent software codes corresponding to the MAS models prepared with LCDP4BDI can be automatically generated in accordance with Jason definitions. Conducted evaluation studies have demonstrated the impact of LCDP4BDI on application generation performance and reducing development time.