Design of a small scale retaining wall model for investigating the lateral earth pressures
Yanal toprak basınçlarının incelenmesi için küçük ölçekli istinat duvarı modeli tasarımı
  1. Tez No: 325583
  2. Yazar: ADLEN ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İstinat duvarları, kazıklar, yeraltı yapıları gibi çeşitli geoteknik yapıların tasarımında geostatik gerilmelerin belirlenmesinin önemli rolü vardır. Bu nedenle, bu yapılara tesir eden yatay toprak basınçlarının büyüklüklerinin ve dağılımlarının doğru hesaplanması son derece önem taşımaktadır.Bu tezin amacı aktif ve pasif göçme arasında kalan deformasyon durumları için yatay toprak basınçlarının büyüklüklerini ve dağılımlarını etkileyen parametrelerinin araştırılabilmesi amacıyla küçük ölçekli bir istinat duvarı tasarlanmasıdır. Derin bir literatür araştırmasına dayanarak, bu parametreler kemerlenme etkisi, içsel sürtünme açısı, dolgu yoğunluğu, gerilme seviyesi, duvar hareketinin modu ve duvar ile dolgu arasındaki sürtünme direnci olarak saptanmıştır. Bu değişkenlerin etkilerini değerlendirmek ve sayısallaştırmak için test tankı, kum serme sistemi, kum deposu, vinç ve yazılımdan oluşan bir fiziksel bir model geliştirilmiş ve imal edilmiştir. Bu modelde data toplama işlemini yapmak ve yazılım arayüzü olarak kullanılmak amacıyla, bir sistem dizayn programı olan Labview kullanılmıştır. Model, duvar üzerinde seçilen noktalardaki toprak basıncını ve duvara etkiyen toprak kuvvetini ölçmek amacıyla basınç sensörleri ve yük sensörü ile donatılmıştır.Fiziksel modelin düzgün çalıştığından emin olmak için normal konsolide, kötü derecelenmiş, gevşek bir kum kullanılarak deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of geostatic stresses has a significant role on the analysis and design of various geotechnical structures, including retaining walls, piles and underground structures. Therefore correct estimation of the magnitude and distribution of the lateral earth pressures acting on geotechnical structures is of utmost importance.The goal in thesis is to design of a small scale retaining wall for investigating the parameters that influence the magnitude and distribution of lateral earth pressure for any deformation states between active and passive failure. Based on an extensive literature survey, the identified parameters of influence are arching effects, backfill friction angle, backfill density, stress level, the mode of wall movement and the frictional resistance between the wall and the backfill. To evaluate and quantify the influences of these parameters, a physical model consisting of a testing tank, a retaining wall, sand placing system, storage tank, crane and software has been developed and manufactured. LabVIEW, a system design software, is used in this model as a data acquisition system and software interface. The model is instrumented with pressure transducers and a load cell in order to measure the earth pressure at selected points on the wall and the total earth force acting on the wall.Some experiments were conducted on homogeneous normally consolidated loose uniformly graded sands in order to make sure that the physical model works properly. The results were evaluated and some interpretations were made according to experimental values.