Vibration-based damage detection and seismic performance assessment
Titreşime dayalı hasar tespit ve sismik performans belirleme
- Tez No: 325582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güvenirlik tahmini, yapı ve deprem mühendisliğinde performans değerlendirme ve risk belirleme stratejilerinin en önemli öğelerinden biridir. Tasarım ilkeleri performansa dayalı mühendislik çerçevesinde oluştuğu için yapıların kalan yaşam süresini belirlemek oldukça önemlidir. Geleneksel güvenirlik tahmini metodları deneysel veriden yoksun teorik içerik üzerine temellenmişlerdir. Sistem tanılama, dinamik davranışı ölçümleyerek analitik modeli güncelleyecek ya da doğrulayacak deneysel bilgiyi sağlayabilmektedir. Bu yüzden, sistem tanılama ve güvenirlik tahmininin birlikteliği güvenirlik tahmininin gerçekçi şekilde ve en ileri düzeyde bilgiyle yapılmasını sağlayabilir. Bu yüzden, bu çalışmada titreşime dayalı sistem tanılamayı içeren bir güvenirlik tahmini metodolojisi sunulmaktadır. İki açıklıklı, üç ayaklı bir betonarme köprü, bir takım beyaz gürültü ve deprem sarsıntılarına maruz bırakılarak hasarın ilerleyişi belgelenmiştir. Farklı hasar seviyelerinde güvenirlik tahmini yapmak için iki prosedür kullanılmıştır. Güncellenmiş prosedür sistem tanılama ve sonlu eleman modeli güncellemeyi içerirken, güncellenmemiş prosedür doğrusal olmayan zaman tanım analiziyle hasar sonrası yapısal parametrelerin tahminine dayanır. Güncellenmiş ve güncellenmemiş modeller, her bir hasar seviyesinde kırılganlık eğrileri aracılığıyla güvenirlik tahmininde kullanılmıştır. Etkin yer ivmesinin rasgele değişken kabul edildiği kırılganlık eğrileri, farklı yer sarsıntıları altında doğrusal olmayan zaman tanım analizleri yapılarak elde edilmiştir. Sonuç olarak güncellenmiş ve güncellenmemiş kırılganlık eğrilerindeki farklılık ve yapısal hasarın kırılganlık eğrilerine etkisi gösterilmiştir. Sonuçlar, sistem tanılamanın güvenirlik tahminlerinde kullanılmasını öneren bu yöntemin güvenirlik tahminlerini büyük ölçüde değiştirdiğini ve kalan ömrün doğru hesaplanmasındaki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliability estimation is one of the key ingredients of performance evaluation and risk assessment strategies in structural and earthquake engineering. Residual life estimation is of great importance since design principles are constructed on a framework of performance-based engineering. Conventional methods of reliability estimation are mainly based on theoretical content without experimental information. System identificationprovides additional experimental information to update or verify analyticalmodels by dynamic response measurements. Therefore, integration of system identificationand reliability estimation could improve the accuracy of reliability estimation with rational and state-of-the-art information. In this study, a reliability estimation methodology, which incorporates vibration-based system identification, is presented. A two-span, three-bent reinforced concrete bridge structure is exposed to a series of white noise and earthquake excitations, and damage progress is documented. Two procedures are followed to modify base finite element model at different damage states. Updated procedure involves system identification and finite element model updating, whereas non-updated procedure is based on post-event structural parameter prediction using nonlinear time history analysis. For each damage state, updated and non-updated base models are used to estimate reliabilities by fragility curves. Fragility curves, considering peak ground acceleration as random variable, are estimated by a series of nonlinear time history analyses under various input ground motions. After all, the distinction between updated and non-updated fragility curves, and the effect of structural damage on fragility curves is disclosed. The results have proven that the proposed methodology, which utilizes system identification for reliability estimation, significantly changes estimation results and is essential for making accurate estimates of residual life.