Boundary control of transient temperature in internal pipe flow heat transfer by POD-galerkin ROM
Boru içi akışı ısı transferinde geçici sıcaklığın POD-galerkin model küçültme yöntemiyle sınır denetimi
  1. Tez No: 325604
  2. Yazar: ERDEM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, akışkan denklemlerinin denetiminde kullanılan model küçültme ve modern denetleme yöntemlerinin bazıları incelenmiştir. Uygulanan yöntemler yeni bir problem olarak, dönel simetriye sahip, basitleştirilmiş bir taşınımlı ısı aktarım problemine uygulanmıştır. Düşük boyutlu modeli elde etmekte kullanılan tam dikey ayrıştırma ile Galerkin yönteminin doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklerin genel bir haline uygulanışı gösterilmiştir. Bu yolla, dalgalanan gürültü etkisialtında ortalama enerji temsili açısından en iyi olacak durum uzayı modeli elde edilmiştir. Bu durum uzayı modeline uygulanacak en iyi denetleyicinin doğrusal matris eşitsizlikleri kullanılarak sentezi gösterilmiştir. Elde edilen kapalı döngü yanıtı, açık döngü yanıtı ile ve yine MATLAB'deki hinfsyn.m işlevi kullanılarak elde edilen kapalı döngü yanıtı ile karşılaştırılmıştır. Dikkate alınan denetim problemleri, gurultu sönümleme ve referans takibi problemleridir. Bu problemler için yöntemlerin tam model için başırılı olduğu sayısal çözümleyiciler kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the model reduction and modern control methods used in study of fluid stability and control. Some of the modern methods of reduced order modeling and control are applied to a simplified problem of transient heat transfer of an internal pipe flow forced convection, which will constitute a novel enviroment for the application of these methods. The reduced order modeling is done by Proper Orthogonal Decomposition(POD)-Galerkin method that is applicable to a more general case of nonlinear partial differential equations(PDEs) and it is applied to this particular problem to obtain a state space model under fluctuating disturbances, that represents the dynamics optimally based on average fluctuating energy captured. This is followed by design of optimal controllers by linear matrix inequality(LMI) formulation. The obtained state space realization is used for controller synthesis and compared with open loop system and the controller from the hinfsyn.m function in MATLAB. The considered control problems were disturbance attenuation and reference tracking. These cases were simulated using a numerical solver on the full order model and the methods were shown to be successful.