Öğretim elemanları yöneticiler ve sporcuların 1990 ödül yönetmenliği hakkındaki görüşleri ve ödül yönetmeliklerinin ülkemiz güreşinde başarıya etkileri konusunda bir araştırma
  1. Tez No: 32564
  2. Yazar: HASAN AYKUT AYSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma ülkemizde sporun kalkınması amacıyla başarılı sporcu, klüp, antrenör ve teknik cirektörlere verilmek üzere çıkarılan 1 990 ödül yönetmeliğinin, öğretim slemanlarının, spor yöneticilerinin ve sporcuların görüşleri alınarak kcru ile ilgili görüş ve önerilerin sunulması ve değerlendirilmesi çalışmasıdır. Ülke sporanun kalkınabilmesi için düşünülen alternatifler arasında ihmal edilmemesi gereken en örsmli unsurlardan biri de sporun gelişmesi amacıyla aiınan politik kararlar kanunlar ve yönetmeliklerdir. Çünkü alınan bu kararlar ve yönetmelikler sooru, yöneticisiyle, arrtrenörleriyle ve sporcusuy'a tüm spor camiası ökelerini önemli bir ölçüöe ilgilendirmekte ve aynı zamanda çalışma düzeylerini değişik boyutlara taşımaktadır. Bu nedenle spor camiasını ilgilendiren kararlar, kanunlar ve yönetmeliklerin camianın yapı taşlarını oluşturan öğretim elemanları, yöneticiler ve sporcular tarsfından nasıl değerlendirildiği önem taşımaktadır. Araştırmada 1990 ödül yönemeliğindeki tüm organizasyonlarla ilgili ödüller, eğretim elemanları, spor yöneticileri ve sporcuların görüşlerine sunulmuş olup görüşleri ve görüş farklılıkları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan bu çalışma sorunda elde edilen bulgular göre, ilgili yönetmelice yer alan mada ödüllerle ilgili değerlendirmelerde sporcuların geneli verilen ödü'eri“Yetersiz”öğretirm elemanları ve yöneticiler ise“Yeterli ”bulmaktaörlar. Ancak sporda başarının sağlanması için ödülüm iyi bir motivator olduğu ve yönetmeliklerde manevi ödüllerin yer alması ile ilgili görüşlerde likir birliği sağlamışlara'. 47
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to present view and recommendations regarding fe 1990 rewarding regulations for the development of sports in our country, having recourse to the opinions of teaching staff, sports, administrators and sportsmen or the matter. Among the alternatives taken into consideration for the development of a country's spirts, the most important elements that should not be neglected are th« political decision, lavas and regulation, issued few that purpose. Because, these decisions and regulations concern considerably all the elements of the sportsmen, and bring their working levels to diverse dimensions. Therefore, it is of utmost importance how the decisions, laws and regulations that concern sport cemmunity are assessec by teaching staff, administrators, and sportsmen *ho constitute the building stone of the sports community. Ira the study, the rewards regarding all organizations in the 1990 rewarding regulation were presented to the views a! teaching staff, administrators and sportsmen to ask their opinion, and later, their views along with their disparity of views were assessed. According to the findi^s obtained from this study, in the assessments concerning the material rewards that exist in the mentioned regulations, the whole sportsmen find them insufficient, while teaching staff and administrators find them sufficient. Hcwever, they have been in full agreement on the matters that the reward is a good motivate for achieving success irr sports, and that spiritual regards should also be i-cluded in the regulations. 48