36. Avrupa serbest güreş şampiyonasında kullanılan etkili tekniklerin belirlenmesi, teknik puan, pasivite ve müsabaka süresi gibi kriterlerin analizi
- Tez No: 32563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
51 ÖZET Bu çalışm&mn amacı; 36. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında kullanılan etkili tekniklerin belirlenmesi ve takımların basan durumuna göre müsabaka bitiş süresi, teknik, puan ve pasivite sayısı gibi kriterlerin değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın amacı için 36. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasındaki toplam 216 güreş müsabakası kamera ile filme alınarak videoda analiz edildi, istatistiksel analizler için değerlendirmeler (1) şampiyonadaki tüm müsabakalara, (2)Masman müsabakalarına ve (3) Türk Milli takımının müsabakalarına göre yapıldı. Gözlenen değerler yüzdeler olarak sunuldu. Gözlenen değerler açısından şampiyonada ilk dört sırayı paylaşan takımlar 2 arasında farklılığın olup olmadığının araştırılmasında kay kare ( x ) analizleri yapıldı. Farklılıkların araştırılmasında.05 anlamlılık seviyesi kabul edildi. Sonuçlar Avrupa Şampiyonasında ilk dört sırayı paylaşan takımlar arasında müsabaka bitiş süresi, teknik, puan ve pasivite kriterleri açısından istatistiksel anlamda (.05 seviyesinde ) farklılık olmadığını gösterdi. Yine bu çalışmada gözlenen toplam 12 teknikten tek dalma, boyunduruk, çift dalma, çırpma ve kilit teknikleri Türk ve yabancı ı güreşçiler tarafından kullanılan teknikler olarak tesbit edilmiştir. Sadece tek dalma ve kilit teknikleri Türk güreşçileri tarafından daha büyük oranda kullanılmıştır. Sonuç olarak; güreşte başarıyı etkileyen faktörlerin tesbitinde sadece bu çalışmada gözlenen kriterler değil, yapısal, fizyolojik ve taktik gibi kriterlerin birlikte değerlendirilmesi daha anlamlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The purpose of this study was to determine the efficient techniques and to evaulate match time, type of techniques, points and number of passivite according to wrestling success of nations'teams in 36 th European Free - style Wrestling Championship during 1993. i For this study, totally 216 matches during European Free - Style Wrestling Championship was filmed by means of camera and analyzed in video. Statistical analyzed was done with respect to, (1) total number of matches of championship, (2) classman group and (3) Turkish National Teams'matches. All of observed values was presented as a 2 percent values. To investigate differences among four groups, chi-sguare ( x ) statistical analyzed was used. In order to determine the significance of the differences.05 confidence level was used. Results of this study showed that no significant difference (.05 level ) was found among first four group according to match time, type of techniques, points and number of passivite. On the other hand, compare to other techniques, leg tackle, head drag, double leg tackle, gut wrench and ankle twist was commonly used by all nations wrestlers. Compare to other nations1 wrestlers, Turkish wrestlers used techniques of leg tackle and ankle ^wist with great percent. As a result; in order to determine factors effecting wrestling success, it is not only necessary to analyze observed variables in this study, but also structural propecties an physiological capacities of wrestlers.,