Trabzon çevresinde yayılış gösteren faydalı bitkiler üzerinde ekonomik botanik yönünden araştırmalar
The studies on the useful plants in distributed Trabzon region in terms of economic botany
  1. Tez No: 325652
  2. Yazar: KEMAL KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER, YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada Trabzon çevresinde yayılış gösteren ve doğal olarak bulunan faydalı bitkilerin kullanım amaçları, kullanım özellikleri ve uygulamaları araştırılmıştır. Yöre halkıyla yapılan görüşmeler sonucu kullanım bilgileri elde edilerek yöre halkı tarafından istifade edilen bitkilerin envanteri çıkarılmıştır. Bu envanterdeki taksonların gıda, tıbbi, yakacak, süs, eşya yapımı ve diğer kullanım alanlarına göre Ekonomik Botanik yönünden kullanımları tespit edilip sınıflandırılmıştır.Çalışma alanımızda bulunan doğal faydalı bitkilerden 106 taksonun 232 kullanımı tespit edilmiş olup bu kullanımların 78'i tıbbi, 60'ı gıda, 20'si yakacak, 17'si eşya yapımı, 16'sı süs, 11'i yem, 10'u boya, 6'sı süpürge ve 14'ü diğer amaçlarla olduğu saptanmıştır.Çalışmamızda Trabzon ve çevresinde kullanılan faydalı bitkilerin ekonomik önemleri ortaya konarak endüstriyel kullanım potansiyelleri ve üretimleri konusunda fikir verebilecek veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, investigations were carried out to introduce beneficial plants naturally occurring around Trabzon state in terms of intended use, usage features and applications. As a result of the use of information were obtained from interviews with local people, by local people benefit from the inventory of the taxa removed. Taxa of this inventory were identified and classified according to food, medicine, fuel, ornamentation, furnishing and other usage areas in the aspect of economic botany.Investigations revealed the 232 usages of 106 identified taxa in natural benefical plants in this area. These usage areas are made up of some categories which have given with the usage numbers of plants as 78 medicine, 60 food industry, 20 fuel, 17 furnishing, 16 ornamentation, 11 forage, 10 dye, 6 broom and 14 other applications.Economical importance of these beneficial plants around Trabzon region was introduced and the data which can give idea about industrial usage potential and production issues of these taxa were represented in our study.