Ordu ve yöresinde iklim şartlarının sportif faaliyete etkileri
  1. Tez No: 32570
  2. Yazar: ABDULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELÇUK BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın konusu“Ordu ve yöresinde iklim şartlarının sportif faaliyetlere etkileri”olup, iklim elemanlarının atletizm ve futbol müsabakaları üzerinde göstermekte olduğu etkiler üzerinde durulmuş ve bu etkiler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bunun için Ordu bölgesinin meteoroloji istasyon verileri incelenmiş ve yörenin iklim özellikleri ortaya konulmuştur. Ordu bölgesinde atletizm ve futbol branşlarında faaliyet gösteren sporcular ile yapılan anket çalışmalarına yer verilip; anket çalışmasında her yaştan sporcuya uygulama yapılmış ve iklim şartlarının müsabaka esnasında sporcu performansı üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sorulara verilen cevaplarda farklılıklar bulunmakta, bu farklılığın oluşmasında sporcuların bireysel özellikleri de rol oynamaktadır. Daha sonraki aşamada çalışmaların genel bir değerlendirilmesi yapılmış, elde edilen bulgularla bir hükme varılarak araştırma sonuçlandırılmıştır. Ordu ve yöresinde iklimin sporcuların performansı üzerinde direkt etkide bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the work is the affections of weather conditions to the sportif actions“Ordu and its area”. We pointed the affects of weather eiements on athletism and football contest and we tried to elevate these affections. For this we looked at the results of meteorology ststion in the ordu area and put down the weather conditions of the area in Ordu. in the branches of athletism and football. We mentioned the enquiry of the sportsmen who acts. We used this enquiry for every age of sportsmen and tried to show the affects of weather conditions to the sportsmen during the contests. There are differences in the answers and their special features take role in these differences. Later the evafuation of the work had done and with these we come to a conclusion, and the research had resulted. The weather conditiory in Ordu don't have any affects on the performence of the sportsmen directly.