Effects of transmission rate on the performance of ieee 802.11 dcf based multi-hop wireless networks
Ieee 802.11 dcf bazlı çok-sekmeli telsiz ağlarda veri hızının performansa etkileri
- Tez No: 325709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çok-sekmeli telsiz ağlar, gelecek nesil haberleşme sistemleri için umut verici uygulamalar sunmakta ve yaygın olarak kullanılan tek sekmeli ağlardan farklılaşmaktadır. Üretilen iş (düğümler arası saniyede iletilen başarılı bit sayısı) tek sekmeli ağlarda kullanılan önemli bir performans ölçütüyken ulaştırılan iş (uç düğümler arası saniyede ulaştırılan bit sayısı) çok sekmeli ağlarda kullanılan belirgin bir performans ölçütü olmuştur. Enerji verimliliği telsiz cihazlardaki sınırlı batarya ömründen dolayı bilinen diğer bir önemli performans ölçütüdür. Çok sekmeli ağlarda saklı terminal probleminden ve arayüz kuyruğundaki ara düğümlerden dolayı paket çarpışmaları oluşur. Bu tezde, IEEE 802.11g DCF' e dayalı çok sekmeli telsiz ağlarda veri hızının ulaştırılan iş, üretilen iş ve enerji performanslarına etkileri geniş bir trafik yük aralığında incelenmektedir. MAC seviyesinde kanal çarpışmalarını, ikili üstel geri çekilme, yeniden iletimler, çarpışmalar ve düğümlerin kulak misafiri olmalarını göz önüne alarak performanslar doğrudan gönderim ve çok-sekmeli gönderim altında gözlemlenmiştir. Yüksek veri hızını desteklediği ve önceki IEEE standartlarıyla uyumlu olduğu için IEEE 802.11 DCF kullanılmıştır. Ağ Simulatörü 2 geliştirilerek ideal kanal koşulları altında ulaştırılan iş, üretilen iş ve her bitteki enerji performansları hesaplanmıştır. Sonuçlar hafif trafik altında değişen veri hızının ulaştırılan iş, üretilen iş ve enerji üzerinde etkisi olmadığını göstermiştir. Orta şiddetten ağır şiddete doğru olan trafik yükünün altında, ulaştırılan iş ve enerji verimliliği performansları hızlıca düşerken üretilen iş sabit kalmıştır. Orta trafikten ağır trafik yüküne doğru, saklı düğümler ve arayüz kuyruk engellemesinın, trafik yüküyle artan ulaştırılan işin ve her bitteki enerjinin performans düşüşüne sebep olduğu gözlemlenmiştir. Orta ve ağır trafik yükü altında, saklı düğümler ve arayüz kuyruk engellenmesinin sebep olduğu paket kayıpları ideal kanal koşullarında ulaştırılan işi artan trafikte düşmeye zorlamaktadır. Bu sonuç paket kayıplarının sebebini ayrıştıran ve veri hızını maksimum seviyede tutan bir hız uyarlama algoritmasının ulaştırılan iş ve enerji performanslarını önemli ölçüde iyileştireceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-hop wireless networks oer promising applications for future communicationsand they dier from widespread single-hop networks. Throughput (node-to-nodesuccessfully transmitted bits per second) is an important performance metric insingle-hop wireless networks, whereas goodput (end-to-end successfully delivered bitsper second) becomes an indicative of performance in multi-hop networks. Energy-eciency is another important performance metric due to the limited battery life ofmobile devices. Moreover, packet collisions occur due to the hidden terminal prob-lem and blocking of packets at interface queues at intermediate nodes in multi-hopnetworks. In this dissertation, the eect of transmission rate on goodput, through-put and energy performances of IEEE 802.11g DCF based on multi-hop wirelessnetworks are investigated over a large range of trac loads. The performances areobserved under direct transmission and multi-hop transmission, considering MACcontention such as binary exponential backo, retransmissions, collisions and over-hearing of nodes. IEEE 802.11g DCF is used because it supports high data rates andhas interoperability with the older version of IEEE standards. Network Simulator 2is modied to compute the goodput, throughput and energy per bit (EPB) perfor-mance metrics under perfect channel conditions. The result reveal that varying thedata rate has no eect on goodput, throughput and energy under light trac loads.Under moderate-to-heavy trac loads, goodput and energy-eciency performancesdrop sharply whereas throughput becomes constant. Hidden terminals and inter-face queue blocking is observed to be reason for performance reduction of increasinggoodput and EPB which increase with trac load under moderate-to-heavy tracloads. This suggests that a rate adaptation algorithm, which discriminates the reason of packet drops and keeps the transmission rate at maximum, improves goodputand energy performances significantly for multi-hop wireless networks.