Design and characterization of shell structure of microbubbles used in ultrasound imaging
Ultrason görüntülemede kullanılan mikroköpükcüklerin zar yapısının tasarımı ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 325708
  2. Yazar: ELİF ŞENİZ BÖLÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KILIÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, mikroköpükcükleri oluşturan monotabaka zar yapısının yeniden tasarlanması ve bu yapıyı oluşturan bileşenler arasındaki etkileşimleri inceleyerek mikroköpükcüklerin stabilitesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Emülsiyonlaştırıcı tipinin (DSPC/PEG40 St, DSPC/DSPE-PEGn) ve zar yapıya ilave edilen üçüncü bileşenlerin (DSPC/PEG40 St/DSPG, DSPC/PEG40 St/DSPA, DSPC/PEG40 St/DSPE) stabiliteye, moleküller arası etkileşimlere ve faz davranışlarına etkileri değişik formulasyonlarda karışımlar hazırlanarak Langmuir Blodgett (LB) metodu, Brewster Açı Mikroskobu (BAM) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ile incelenmiştir.DSPC/PEG40 St karışımlarının termodinamik analizleri, molce 30% PEG40 St içeren karışımdaki moleküller arası çekici kuvvetlerin oldukça güçlü olduğunu göstermiştir. DSPC/DSPE-PEG1000 ve DSPC/DSPE-PEG350 karışımlarında, peg-bağlanmış fosfolipid miktarının arttırılmasıyla moleküller arası çekici kuvvetlerin etkisinin arttığı gözlemlenmişken, DSPC/DSPE-PEG2000 karışımları için bu durum söz konusu olmamıştır. DSPG, DSPE ve DSPA fosfolipidlerinin, DSPC/PEG40 St karışımına ilave bileşen olarak eklenmesiyle, moleküller arası itici ve çekici kuvvetlerin hem karışımın bileşiminden hem de bu fosfolipidlerin polar baş grup bölgelerindeki farklılıklardan etkilendiği gözlemlenmiştir. Molce 70% DSPC içeren üçlü karışımlar kıyaslandığında DSPC/PEG40 St/DSPE karışımı, DSPC/PEG40 St/DSPG ve DSPC/PEG40 St/DSPA karışımlarına kıyasla daha kuvvetli moleküler etkileşim göstermişken, molce 50% PEG40 St içeren karışımlarda ise DSPC/PEG40 St/DSPA karışımındaki moleküller arası ilişkiler daha kuvvetlidir.Ayrıca, BAM ve AFM ile yapılan analizlerde bu karışımların yüzeylerinde faz ayrılıkları gözlemlenmiştir.Bu farklılıklar monotabakanın stabilitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebepten dolayı mikroköpükcüklerin zar yapısının stabilitesini arttırmak için hem termodinamik analiz sonuçları hem de BAM ve AFM görüntülerinin sonuçları dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the study is to redesign the microbubble (MB) shell structure and investigate the interactions between the shell components in the mixed monolayers treated as a model for MBs? shell in order to improve the stability. To examine effects of emulsifier type (DSPC/PEG40 St, DSPC/DSPE-PEGn) and additional components (DSPC/PEG40 St/DSPG, DSPC/PEG40 St/DSPA, DSPC/PEG40 St/DSPE) on stability, molecular interactions and morphological properties, mixtures having various compositions were investigated by Langmuir Blodgett (LB) method and Atomic Force Microscope (AFM) and Brewster Angle Microscope (BAM).For DSPC/PEG40 St monolayers thermodynamically analysis indicated that the attractive forces between the components in the monolayer of 30% PEG40 St were very strong. It was obtained that the adding of large amount of peg-grafted phospholipids increased the attractive forces between molecules in DSPC/DSPE-PEG1000 and DSPC/DSPE-PEG350 monolayers unlike DSPC/DSPE-PEG2000 monolayers. Additionally, the use of different phospholipid as an additional component such as DSPG, DSPE and DSPA in DSPC/PEG40 St mixture signified that intermolecular forces were influenced by the monolayers? compositions and polar headgroups differences. It was noticed that among the ternary mixtures consisting 70% DSPC, DSPC/PEG40 St/DSPE monolayers exhibited stronger molecular interaction than DSPC/PEG40 St/DSPG and DSPC/PEG40 St/DSPA monolayers while DSPC/PEG40 St/DSPA mixtures showed stronger interaction for mixtures composed of 50% PEG40 St. However, phase separations detected at some regions for these monolayers by BAM and AFM may affect the stability negatively. Therefore, thermodynamically analysis,the BAM and AFM results should be considered to improve MBs? shell stability.