Life cycle environmental impact assessment of a multi-storey residential building in İzmir
İzmir'de çok katlı bir konut yapısının yaşam döngüsü çevresel etki değerlendirmesi
  1. Tez No: 325724
  2. Yazar: DUYGU ARAL
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çevreye negatif etkiler ile ilişkilendirilen yapı stoku ve yapı sektörünün iyileştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma için önem taşımaktadır. Güncel durumun analiz edilmesi ve temel sorunların belirlenmesi, günümüzde binaların çevresel etkilerini azaltmak için bir gerekliliktir. Yaşam döngü değerlendirmesi (YDD) çevresel etki değerlendirmesi alanında yaygın olarak kullanılan bütüncül ve bilimsel bir yöntemdir. YDD tekil bir yapı bileşeni veya belirli bir yaşam dönemine uygulanabileceği gibi bir yapının çevresel etkilerini beşikten mezara tüm yaşam döngüsü boyunca bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmek de mümkündür.Bu çalışmanın amacı yapı sektöründe sürdürülebilirlik değerlendirmesinin çok önemli bir parçası haline gelen YDD metodunun güncel durumunu değerlendirmek ve Türkiye konut stokunda önemli bir paya sahip toplu konut projelerinin çevresel etkilerini YDD yöntemi ile değerlendirmektir. Son on yıl içerisinde İzmir'de inşa edilmiş bir toplu konut yerleşkesinin bir konut birimi uygulama alanı olarak seçilmiştir.Yapının yaşam döngüsü temel olmak üzere üç fazda incelenmiştir. Bu fazlar; kullanım öncesi fazı, kullanım fazı ve yaşam sonu fazlarıdır. Simapro 7.3.3. yazılımı ve güncel Ecoinvent 2.2. veritabanı YDD simülasyonu için seçilmiştir. Veri tabanına olarak, Türkiye'nin enerji verisi yerel girdi olarak yaratılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'de son yıllık periyoda inşa edilmiş bir toplu konut biriminin yaşam döngüsü çevresel etkisi değerlendirilmiş, yaşam döngüsü fazlarının ve yapı bileşenlerinin çevresel etkilerdeki payları, kritik etki noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For a sustainable development, it is essential to improve the building stock and sector which are majorly affiliated with the negative impacts on environment. The analysis of current situation and establish the basic problems in order to decrease the environmental impacts of buildings. Life Cycle Assessment (LCA) is a holistic and scientific method in the area of environmental impact assessment. While the LCA may be applied to individual building components or specified life cycle phases, it is also possible to assess the environmental impacts of a building from cradle to grave with an integrated approach toward whole life cycle.The purposes of this study are to evaluate the current position of the LCA method, which is a vital component of the sustainability assessment in building sector, and to make a quantitative assessment on the environmental impacts of multi-storey-mass housing which has the primary share of recent residential building stock in Turkey. One residential unit of a mass housing development in Izmir constructed at the last decade, at the edge of the expanding city boundary, was selected as the case object of this study.The life cycle of building is fundamentally examined in three phases, which are: pre-use phase, use phase and end-of-life phase. The Simapro software 7.3.3 and Ecoinvent 2.2, up-to-date database, were selected for the LCA simulation. In addition, as a local input to database, energy data for Turkey was created.As a result of this study, the environmental impacts during the life cycle of a multi-storey building residential unit have been ascertained and the life phases, building components and operational processes which have the heaviest impact on the environment have been determined.