Synthesis of novel 6,7-dihydro-5H-oxepin-2-one derivatives
Yeni 6,7-dihidro-5H-oksepin-2-on türevlerinin sentezi
- Tez No: 325725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Biyolojik olarak aktif (R)-goniothalamin molekülü ve türevleri, son yıllarda araştırmacıların büyük ilgisini çekmektedir. Bu ilginin başlıca nedeni goniothalaminin antimikrobiyal, antiprotozoan, sitotoksik ve antiproliferatif özellikler gibi geniş bir spektrumda biyolojik aktiviteye sahip olmasından ileri gelmektedir.Bu çalışma bir ?,ß-doymamış lakton türevi olan (R)-(+)-6-(2-Metilnaftalen-1-il)-5,6-dihidro-2H-piran-2-on?un asimetrik olarak büyük ölçekli sentezini açıklamaktadır. Bu bağlaç türevlendirilmiş goniothalamin türevinin, PC-3 (prostat kanseri) ve MCF-7 (meme kanseri) hücrelerinde sitotoksik etkiye sahip olduğu daha once yapılan çalışmalarda bulunmuş ve. IC50 (hücre çoğalmasını %50 inhibe eden konsantrasyon)değeri prostat ve meme kanseri hücreleri için sırayla 0.13 µM and 2.6 µM olarak belirtilmiştir. Sentezi amaçlanan lakton türevi üç basamakta sentezlenmiştir. Başlangıç olarak hedef homoallilik alkol, (R)-Tol-BINAP, AgF katalizör kompleksi yardımıyla, alliltrimetoksisilan ile asimetrik olarak sentezlenmiştir. Ardından bu kiral homoallilik alkol akriloyil klorür ile trietilamin bazı varlığında muamele edilerek ilgili akrilat esteri elde edilmiştir. Son basamakta ise bu esterin 1. Nesil Grubbs katalizörü ile halka kapanma reaksiyonu gerçekleştirilerek hedef (R)-(+)-6-(2-Metilnaftalen-1-il)-5,6-dihidro-2H-piran-2-on molekülü elde edilmiştir. Molekülün büyük ölçekli sentezi farelerde in vivo anti-kanser çalışmalarda kullanılmak üzeredir. Bu doğrultuda, sentezlenen molekül hayvan deneylerinde ve çalışma mekanizmalarının incelenmesi deneylerinde uygulanacaktır.Çalışmanın bir diğer amacı, üç yeni 7 üyeli ?,ß-doymamış lakton türevlerinin sentezidir. 1-naftaldehit, 2-naftaldehit ve trans-sinamaldehit moleküllerinden yola çıkılarak önce bu aldehitlerin CuCl-TBAT varlığında alliltrimetoksisilan ile allilenme tepkimeleri gerçekleştirilmiş ve rasemik homoallilik alkoller elde edilmiştir. Elde edilen alkoller DCC/DMAP kullanılarak 3-butenoik asit ile esterleştirildikten sonra bu esterlerin 2. nesil Grubbs katalizörü varlığında halka kapanma reaksiyonları üzerinde çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In last decades, biologically active natural compound (R)-goniothalamin and its derivatives received great attention from researchers. The reason for this interest is the wide range of biological properties of goniothalamin; including anti-microbial, antiprotozoan, anti-inflammatory, cytotoxic and anti-proliferative activities. The present study sets out the asymmetric large scale synthesis of ?,ß-unsaturated lactone derivative (R)-(+)-6-(2-Methylnaphthalen-1-yl)-5,6-dihydro-2Hpyran-2-one. In recent studies, this linker modified analog of goniothalamin was shown to be cytotoxic against PC-3 (prostate cancer) and MCF-7 (human breast cancer) cell lines with half maximal inhibitory concentration values of 0.13 µM and 2.6 µM, respectively. The preparation of the target compound consists of three steps. First, asymmetric synthesis of homoallylic alcohol using (R)-Tol-BINAP?AgF catalyst complex was performed with allyltrimethoysilane. After that, treating the chiral homoallylic alcohol with acryloylchloride in the presence of triethylamine followed by ring closing metathesis of acrylate ester using 1st generation Grubbs? catalyst finally yielded the lead compound. The large scale preparation of (R)-(+)-6-(2-Methylnaphthalen-1-yl)-5,6-dihydro-2H-pyran-2-one was achieved in order to evaluate its in-vivo anti-cancer activity in mice, and to study its mechanism of action in the cell. Additionally, synthesis of three new 7-membered ß-? unsaturated lactone derivatives was carried out. Allylation reaction of corresponding aldehydes with allyltrimethoxysilane using CuCl-TBAT gave the racemic homoallylic alcohols. Coupling reactions of this homoallylic alcohol with 3-butenoic acid in the presence of DCC/DMAP yilded the esters. Ring closing metathesis of the related esters was studied by using 2 nd generation Grubbs? catalyst.