Yalıtım malzemesi üretiminde atık malzemelerin kullanılması
The use of waste materials in the production of insulation material
- Tez No: 325746
- Danışmanlar: DOÇ. HANİFİ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de kışın ısınma maliyetleri yazın ise soğutma masrafları çok fazladır. Kışın ısınma maliyetlerini ve yazın ise soğutma maliyetlerini azaltmak için binalara yalıtım yapılmaktadır. Bu yalıtım malzemelerin ham maddelerinin çok büyük bir kısmı yurt dışından ithal edilmektedir. Türkiye'de önemli miktarda ayçiçeği üretimi gerçekleştiriliyor. Üretimin ardından ortaya çıkan ayçiçek sapı çiftçimiz için de ciddi sorun oluşturmaktadır. Ayçiçeği sapını tarladan temizlenmesi için ya yakılıyor ya da evlerde ısınma amaçlı kullanılıyor. Bu kullanım şekli çevrede ciddi sorunlara sebep oluyor. Ayrıca Türkiye'de çok miktarda bulunan Tekstil fabrikaların atıkları depolarda biriktiriliyor. Depolanma sorunu oluşturan atıklar aynı zamanda çok büyük çevre sorunu olmaktadır. Diğer yandan anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarıdır. Ülkemizde anızların yakılarak yok edilmesi oldukça yaygın bir durum olmakla beraber bilimsel olarak anız yakımı zararlı olarak kabul edilmektedir. Anızın yakılması toprakta bulunan canlıların yok olmasına ve yangınlara neden olması sebebi büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu proje ile ayçiçeği sapı, anız ve tekstil atıkları birlikte değerlendirerek bir yalıtım malzemesi üretilecektir. Bu yalıtım malzemesi; ithal olan yalıtım malzemelerine alternatif olarak yüzde yüz yerli ve ekonomik değeri olmayan atık ürünlerde elde edilecektir. Üretilecek ısı yalıtım malzemesi, maliyeti, yangın direnci ve ısı iletim özellikleri başta olmak üzere birçok mühendislik özellikleri emsallerine göre çok daha iyi bir malzeme olacaktır.
Özet (Çeviri)
Heating costs in winter and in summer cooling costs in Turkey is very high. To reduce heating costs in winter and cooling costs in summer are building insulation. This is a very large portion of the insulation materials, raw materials are imported from abroad. Sunflower production in Turkey carried out a significant amount. That emerged after the production of sunflower stem is a serious problem for farmers. Sunflower stem from farm houses to be cleaned or burned or used for temporary heating purposes. This type of use is causing serious problems in the environment. Spooling stores a large amount of waste in the textile factories in Turkey. Storage of waste at the same time make the problem completely is a huge environmental problem. Stubble, as a result of agricultural production, which is cut out the remaining root crops, soil, and Deviation. Wheat production is too much destruction and stubble. Except burnt stubble burning is quite common but scientifically is considered to be harmful. Extinction of living things in the soil caused by the burning of stubble, and because it is a fire caused huge material losses. Sunflower stalk, cotton textile mills, such as stubble, and a composite material produced by evaluating the landfill waste. This composite insulation material, heat and sound insulation are most commonly used as an alternative to imported and domestic, and economic value of one hundred percent non-waste products will be obtained. Produced heat insulation material, cost, fire resistance and heat transfer characteristics, especially in many engineering properties of the material will be much better than their counterparts.