Çay fabrikası artıklarından kağıt hamuru ve kağıt üretim koşullarının belirlenmesi
Determination of pulp and paper production conditions from tea factory wastes
- Tez No: 325745
- Danışmanlar: PROF. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çay fabrikası artıklarının kimyasal analizleri ve lif morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra çay fabrikası artıklarından optimum pişirme parametrelerini belirlemek için 12 adet kraft-antrakinon (AQ) pişirme deneyi yapılmıştır.En yüksek hamur verimi 2 numaralı pişirme deneyinde elde edilmiş ve bu pişirme optimal pişirme koşulu olarak kabul edilmiştir. Bu deney koşulunda pişirilen hamurlar kızılçam kraft hamurlarına belirli oranlarda karıştırılarak kağıtlar üretilmiştir ve üretilen kağıtların fiziksel ve optik özellikleri belirlenmiştir. Kızılçam kraft hamuru oranındaki artışa paralel olarak kağıtların fiziksel ve optik özelliklerinin iyileştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly fiber morphological properties and chemical analysis of tea factory wastes were determined. Then, to determine for the optimal cooking parameters from the tea plant residues were performed 12 kraft-anthraquinone (AQ) cooking experiments.As a result of these experiments, the cooking experiment No. 2 was performed as a optimum cooking condition. This pulps were mixed red pine kraft pulp and manufactured papers. Then, physical and optical properties of these paper were determined. In parallel with the increase in the ratio of red pine kraft pulp were improved to the physical and optical properties of this papers.