Tohumluk mısır üretim tesisinde kurutma aşamasındaki enerji verimliliğinin belirlenmesi
The determination of energy efficiency at the stage of drying in seed maize production plant
  1. Tez No: 325750
  2. Yazar: ONUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada Bursa ili Karacabey ilçesinde bulunan iki farklı tohumluk mısır kurutma tesisinde enerji verimliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Enerji verimliliği kapsamında; kurutma binalarının ısı kaçakları tespiti için gerekli olan termografik görüntülerin elde edilmesinde termal kamera, brülörlerin yanma verimliliğinin belirlenmesinde baca gazı analizörü, kurutma hızına etki eden unsurlardan olan ortam nem ve sıcaklığı ile dış nem ve sıcaklık ölçümlerinde termo-higrometre, hava hızı ölçümlerinde ise anemometre kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, kurutma binalarının gerekli yalıtım malzemeleri ile donatılmamış olması ve çeşitli noktalardan yaşanan ısı kaçakları nedeniyle kurutma odasında ihtiyaç duyulan ısı seviyesine ulaşabilmek için daha fazla enerji tüketildiği tespit edilmiştir. Yapısal sorunların giderilmesi halinde enerjinin daha verimli kullanılabileceği ve harcanan yakıt miktarında düşüşler meydana gelebileceği öngörülmektedir. Havanın ısıtılarak kurutma odalarına gönderilmesinde kullanılan brülörler, temiz ve verimli yakılabilirlik açısından üstün niteliklere sahip doğal gaz ile çalışmaktadır. Ancak bu kaynaktaki enerji kayıplarının minimum olması, brülör sistemlerinin yanma ayarı ve doğru hava/yakıt oranına bağlıdır. Baca gazı analizleri ile brülör kontrolleri hassas biçimde gerçekleştirilebileceği ve verimlilik düzeyinin artırılabileceği görülmüştür. Ele alanın tohumluk mısır kurutma tesislerinde, kurutma süresine etki edebilecek hava hızı, ortam nem ve sıcaklığı ile dış nem ve sıcaklık değerleri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tohumculuk sektöründeki kurutma sürecinin ana girdi kaynağı olan enerjinin verimli kullanılması ile uluslararası ticarette rekabet ortamının arttığı günümüzde maliyetlerin düşürülmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ultimate purpose has been determined to investigate the energy efficiency in two different seed maize production plant located in Karacabey town of Bursa province. On the scope of energy efficiency; thermal camera has been utilized to get the necessary thermographical images of the heat leakage of drying plant, flue gas analyser has been utilized to determine the boiler combustion efficiency, thermo-hygrometer has been used to measure outside humidity and temperature in addition to the ambient air humidity and thermometry over and above the anemometer has been used in air velocity measurement.Following the research, it has been determined that energy has been overused in order to reach the required heating level in drying room due to two reasons; namely, the heat leakages from different spots (1) and having drying buildings with low standard insulation materials (2). It has been suggested that the energy can be utilized more efficiently and the amount of consumed fuel may decrease if structural problems are resolved. The burner, used to transfer the air by heating it, are working with high capacity of quality natural gas providing clear and combusting air. However, it is of high importance to emphasize that minimizing loss of energy depends on the burner combustion settings and the rate of appropriate air/fuel. By taking flue gas analyses as a basement, it has been suggested that burner checking process can be carried out sensitively and the efficiency level can be enhanced. Airspeed, ambient air humidity and temperature, outside humidity and temperature level, which can affect drying time period of maize seed, have been statistically compared with that of each other?s in plants. The efficient use of energy, as a main element in drying process, in seed growing field can pave the way for decreasing cost in today?s world where there is fierce international competition.