Nano partikül özellikleri taşıyan farklı gümüş malzemeler ile tekstilde kullanılacak antibakteriyel silikon emülsiyonu üretimi
Production of antibacterial silicone emulsion having nano particle properties using different nano silver materials used for textile industry
- Tez No: 325751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Tekstil ürünleri yapısal özellikleri ve kullanım alanları açısından bakıldığında mikroorganizmaların yaşaması ve çoğalması için uygun şartları sağlayan ortamlardır. Tekstil ürünlerine Antimikrobiyal özellikler kazandırmak artan hijyen bilinci ve hassasiyetlere bağlı olarak artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durum antimikrobiyal tekstillerin üretim yöntemlerinin çeşitlenmesine sebep olmuştur. Tekstil malzemelerine antimikrobiyal özellik kazandırmak için yapısından antimikrobiyal olan hammaddeler kullanılabileceği gibi, antimikrobiyal kimyasal maddeler üretimin çeşitli adımlarında tekstil malzemelerine uygulanabilmektedir.Bu çalışmada öncelikle çeşitli nano teknolojik yöntemler kullanılarak, nano partikül özellikleri taşıyan gümüş, çinko oksit vb. malzemeler üretilmiştir. Ardından bu antibakteriyel malzemeler ile tekstil bitim işlemlerinde kullanılmaya uygun, farklı partikül boyutlarında (nano, mikro ve makro) silikon emülsiyonları üretilmiştir. Antibakteriyel ve silikon esaslı kimyasalların üretilmesini takiben bu malzemeler SEM, TEM, DLS, XRD, zeta potansiyel vb. analizlerle karakterize edilmiştir.Bu silikonlar da emdirme yöntemi ile belirlenen örme kumaşlara apre kimyasalı olarak uygulanmıştır. Antimikrobiyal apre kimyasalının kumaşların fiziksel özelliklerine etkisini belirlemek için işlem görmüş ve görmemiş kumaşların gramaj, yıkama, patlama mukavemeti, eğilme dayanımı, boncuklanma, renk verimliliği ve çeşitli renk haslığı performansları incelenmiştir.Çalışmada üretilen antimikrobiyal malzemeler ile silikon emülsiyonu üretiminin mümkün olduğu yapılan performans testleri sonucunda belirlenmiştir. Bu emülsiyonların aplike edildiği kumaşların fiziksel ve kimyasal özellikleri referanslara göre farklı bir değişim göstermezken, ASTM E2149 01 standardına göre değişen miktarlarda antibakteriyel aktivite kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In terms of structural properties and useage areas, textile products are environments which comply with the convenient conditions for living and increasing microorganisms. Giving antibacterial properties to textile materials is a need depending on increasing hygene consciousness and sensitiveness. Because of this, production methods of antibacterial textiles are varied. Raw materials which have antibacterial structure can be used to give antibacterial properties to textile materials. Also, antibacterial chemicals can be applied to textile materials in various steps.In this study, firstly nano particle speciality Silver, Zinc Oxide, etc. materials are made synthesis using various nanotechnological methods. Secondly, silicone emulsions in different particle sizes (nano, micro, macro) are produced which are convenient to use with these antibacterial materials in textile finishing processes. After producing antibacterial and silicone based chemicals, these materials are characterized by SEM, TEM, DLS, XRD, Zeta Potential, etc. analysis.These silicones are applied to specified knitting fabrics as finishing agent by padding method. Due to determine the effect of antibacterial finishing agent to physical properties of fabrics, weight, bursting strength, stiffness, pilling, colour efficiency and various colour fastness performances of applied and not applied fabrics are examined.In the study, as a result of performance tests done, it is determined that silicone emulsion production is possible by using antibacterial materials produced. Physical and chemical properties of fabrics which are applied these emulsion,don?t show a different exchange according to references. But according to ASTM E2149 standard, the fabrics gain various amounts of antibacterial activity.