Mersin güneyyolu sahasının jeotermal modelinin ortaya konulması
Geothermal field model of Mersin Güneyyolu
  1. Tez No: 325753
  2. Yazar: MAHMUT DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Mersin Güneyyolu (Camili) jeotermal sahasının, jeolojisi, hidrojeolojisi, hidrojeokimyası ve izotop hidrolojisiyle jeotermal modeli oluşturmak için MC-1, C-1 ve Üçlü Çeşme sıcak su kuyuları ve bu kuyuların yakınından geçen İçme Dere suları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan literatür araştırması sonucu elde edilen 1/25000 ölçekli jeoloji haritası revize edilerek yenilenmiştir. Yenilenen jeoloji haritası üzerinde belirli noktalarda, jeotermal modeli ortaya çıkarabilmek için jeoloji enine kesitleri çıkarılmıştır. Çalışma alanında 3 adet sıcak su çıkışı mevcuttur. Bunlar MC-1, C-1 ve Üçlü Çeşme derin sondajlarıdır. MC-1 kuyusu 420 m olup ortalama 43,6 °C ve 35 L/sn, C-1 kuyusu 150 m olup ortalama 40,3 °C ve 35 L/sn ve son olarak Üçlü Çeşme kuyusu, derinliği ortalama 160-170 m olduğu tahmin edilip ortalama 37,5 °C ve debisi çok düşüktür. Bu üç kuyudan ve bu kuyuların yakınından geçen İçme Deresinden alınan su örnekleri IRMS metodu kullanılarak 18O ve 2H (Döteryum), IAEA metodu kullanılarak 3H (Trityum) izotop analizleri yapılmıştır. MC-1 kuyusunun EPA 900.00 metodu kullanılarak Radyoaktif Alfa-Beta tayini ve Fiziko - Kimyasal ve Bakteriyolojik analizleri yapılmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında Mersin Güneyyolu (Camili) jeotermal sahasının revize edilmiş 1/25000 ölçekli jeoloji haritasından alınan enine kesitler, izotop analizleri sayesinde sıcak suların meteorik kökenli olduğu, derin bir dolaşım sonucu yüzeye çıktığı belirlenmiş olup, hidrojeokimyasal değerlendirmesi de yapılıp jeotermal model ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to create a geothermal model of Mersin Güneyyolu (Camili) geothermal field with its geology, hydrogeology, hydro geochemistry, and isotope hydrology using MC-1, C-1 and Üçlü Çeşme hot water wells and waters of İçme Vallen close to these wells. The 1/25000 scale geological map obtained as a result of the literature review is renewed by revising. At the specific points on the revised geological map, geological cross sections are created to be able to reveal geological model. Three hot water outlets are available in the study field. These are MC-1, C-1, and Üçlü Çeşme deep drillings. Firstly, the depth of MC-1 well is 420 m; its temperature is averagely 43.6 °C and its flow rate is 35 l/sec. Secondly, the depth of C-1 well is 150 m; its temperature is averagely 40.3 °C and its flow rate is 35 l/sec. Lastly, an exact information about Üçlü Çeşme well could not be obtained however its temperature is averagely 37.5 °C and its flow rate is too low. The analyses of 18O ve 2H (Deuterium) of water samples taking from these three wells and İçme Vallen near these wells are carried out by using IRMS method and 3H (Tritium) isotope analyses of the samples are made by using IAEA method. The determinations of Radioactive Alpha-Beta and Physico - Chemical and Bacteriological analyses of MC-1 well are conducted using EPA Method 900.00. In the light of all this information, it has been determined that the hot waters are of meteoric origins by means of the cross-sections taken from the revised geological map scaled 1/25000 of Mersin Güneyyolu (Camili) geothermal field and that these waters surface as a result of a deep circulation. Also, in the end of hydro geochemical assessment the geothermal model has been revealed.