Maraş otu ve bazı tütün ürünlerinde doğal radyoaktivitenin belirlenmesi
Determination of the natural radioactivity in maraş powder and some tobacco products
- Tez No: 325752
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada, bazı tütün ürünleri ile Maraş otunun elemental analizleri, Rigaku firması tarafından üretilen ZSX 1000'e Dalga Boyu Ayrımlı X-ışını Flüoresans Spektrometresi (WDRXFS) ile yapılmıştır. Ek olarak, aynı tütün ürünleri ile Maraş otonunun toplam alfa-beta ve radyonüklid aktivite konsantrasyonları da ölçülmüştür.Radyonüklid ölçümleri ORTEC firması tarafından üretilen, düşük düzeyli gamma sayımı yapan 7.62 cm x 7.62 cm NaI (TI) spektrometresi ile yapılmıştır. Toplam alfa ve beta ölçümleri ise gaz akışlı orantılı sayaçları içeren nükleer spektroskopik bir sistem ile yapılmıştır (PIC-MPC 9604, UK). WDXRF ile yapılan analizlerde Al, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Br, Rb, Sr, Y, Zr, Mo, Cd, In ve Sn elementleri ölçülürken, radyonüklid ölçümlerinde ise 137Cs, 238U, 232Th, 40K ve 90Sr radyonüklidleri bulunmuştur. Bulunan sonuçlar tablo ve grafikler halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the elemental analyses of some tobacco products and Maras powder were made with ZSX 1000e Wavelength Dispersive X-ray Fluorescence Spectrometry (WDXRFS) which was manufactured by Rigaku. In addition, total alpha & beta and radionuclide activity concentrations of the same tobacco products and Maras powder were also measured (PIC-MPC 9604, UK).Measurements of radionuclide were taken with spectrometer produced by ORTEC which was engaged in low-level gamma count 7.62 cm x 7.62 cm NaI (Tl). The total alpha and beta measurements were taken with a nuclear spectroscopic system in which the proportional meters of gas flux is included (PIC-MPC 9604, UK). Whereas in the analyses which were made by WDXRF Al, P, S, Cl, K, Ca, Ti, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Br, Rb, Sr, Y, Zr, Mo, Cd, In and Sn elements were measured, in the measurements of radionuclide 137Cs, 238U, 232Th, 40K and 90Sr radionuclides were found. The results are shown in tables ang graphs.