Türk Ceza Hukukunda dolandırıcılık suçu
The crime of fraud in the Turkish Criminal Law
- Tez No: 325822
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN HAKERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu tezin konusu TCK'nın 157, 158 ve 159. maddelerinde düzenlenen dolandırıcılık suçudur. Malvarlığına karşı işlenen suçlardan birisi olan dolandırıcılık suçunun temel şekli TCK'nın 157. maddesinde düzenlenmiştir. TCK'nın 158. maddesinde suçun daha ağır cezayı gerektiren nitelikli halleri, TCK'nın 159. maddesinde ise daha az cezayı gerektiren nitelikli hali düzenlenmiştir.Dolandırıcılık suçu malvarlığına ve kişiler arasındaki ilişkilerde var olan iyiniyet ve güvene yönelik suçlardır. Failin araç olarak hileden yararlandığı ve neticesinde malvarlığına ilişkin bir yarar elde ettiği bu suç açısından 5237 sayılı TCK ile çok önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerin neler olduğu ve sonuçlarının nasıl anlaşılması gerektiğini konu eden bu çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır.5237 sayılı TCK'da dolandırıcılık suçuna ilişkin çok önemli değişiklikler yapılmış ise de, uygulamada bu değişikliklerin göz ardı edilerek eski TCK dönemindeki uygulamanın devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle yapılan incelemede sıklıkla Yargıtay uygulaması nazara alınmış ve bir kısım konuya ilişkin olarak karşılaştırmalı hukuktan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the crime of fraud, which has been regulated by the articles 157, 158 and 159 of TCK. The basis of fraud, which is a crime committed against private property, has been specified by the article of 157 of the said code. While Article 158 defines the qualified conditions which requires harsher punishments, Article 159 defines the conditions which requires lighter punishments.The crime of fraud are roughly defined as the crimes against private property as well as against bona fides and trust that exist in personal relations. The Turkish Criminal Code No:5237 has made drastic changes in the definitions of this crime where perpetrator uses deception as a means and makes material benefits as a result of this action. This study, which concentrates on these changes and intends to give a basic understanding of their results, mainly consists of five chapters.The Turkish Criminal Code No.5237 brought about several changes concerning the crime of fraud; however, it has been widely observed that they are not taken into consideration in practice and the practices in the previous Criminal Code?s time are continued to apply. For this reason, it is mostly considered the practices and opinions of the Supreme Court of Appeal as well as benefited from comparative law relating to particular sections.