Aile işletmelerinde kurumsallaşmanın gerçekleşmesi ile sürdürülebilirliğin sağlanmasında kuşaklar arası farklılıklar
Ensuring sustainability with the realization of institutionalization in the family businesses of intergenerational differences
- Tez No: 325823
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Dünya ekonomisinde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinin büyük çoğunluğunu aile işletmeleri oluşturmaktadır. Ekonomi ve sosyal hayat açısından çok önemli olan aile işletmelerinin diğer işletmelerden farklı olarak, aile ilişkilerinden kaynaklanan sorunları bulunmaktadır. Bu işletmelerin yaşam süresi, kurucunun dönemi ile sınırlı kalmakta ve nesilden nesile geçişte başarı çok az olmaktadır. Aile işletmelerinde kurumsallaşma, işletmenin kurumsallaşması ve aile ilişkilerinin kurumsallaşması biçiminde iki boyutta ele alınmaktadır. En büyük zorluk aile ilişkilerinin kurumsallaşmasında yaşanmaktadır. İşletmenin kurumsallaşması formalleşme, objektiflik ve profesyonelleşme; aile ilişkilerinin kurumsallaşması ise, aile meclisinin oluşturulması, aile anayasasının ve hissedar sözleşmesinin hazırlanması ile sağlanmaktadır. Yönetimin yeni nesle devrinde planlı hareket edilmesi, bağımsız yönetim kurullarının oluşturulması ve etkin çatışma yönetiminin kullanılması başarılı sürdürülebilirliği sağlamaktadır. Bu bağlamda çalışma altı bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde aile işletmeleri kavramı ve kapsamı, ikinci bölümde aile işletmelerinin yapısı, gelişimi, yönetimi ve bu süreçte yaşanan çatışmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde kurumsallaşmanın sürdürülebilirlikteki yeri ve aile işletmelerinin kurumsallaşması detaylı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde sürdürülebilirliğin sağlanmasında devir planı ve bağımsız yönetim kurulunun önemi açıklanmıştır. Beşinci bölümde kurumsallaşma ile sürdürülebilirliğin sağlanmasında kuşaklar arası farklılıkları ortaya koymak için yapılan saha araştırmasının metedolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular aktarılmıştır. Son bölümde ise analiz bulguları çerçevesinde bir değerlendirme yapılarak, işletme yöneticileri ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in the world economy the vast majority of our country's economy is formed by family businesses. Although family bussinesses are very important for our economy and social life, they have different problems because of family relationships. The survival of these enterprises is limited to the period of its founder and there has been little success during this process. After the dead of the founder, the business ends because of the conflicts in the family. Institutionalization of family businesses is discussed in two ways which are institutionalization of the company and institutionalization of family relations. The most difficult one is institutionalization of family relations. We can gain institutionalization of the company by formalization, objectivity and professionalization, institutionalization of family relations by forming the family council, family constitution and preparation of the shareholder agreement. The business goes on well successfully by planning transferring the business to the next generation, forming independent boards of directors and using efficient working method.In the first part, the concept and scope of family businesses, in the second part the structure, development, management and the arguments in family businesses are explained. In the third part the period of institutionalization and institutionalization of family businesses is explained. In the fourth part transfer plan and the importance of independent boards of directors is explained. In the fifth part, the methodology of field research which is done to put forth the difference of generations and the data gained from the research is explained. In the last part an evaluation due to the analysis information is done and some suggestions are given for the directors and future work.