Şems Gazetesine göre Konya'da sosyal kültürel ve ekonomik hayat (1908-1909)
Social, cultural and economic life in Konya according to Sems Newspaper (1908-1909)
- Tez No: 325843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şems gazetesi, 2 Şubat 1909 tarihinde Konya'da Meşrik-ı İrfan Matbaası'nda basılmaya başlanmış, 15 Haziran 1909 tarihinde kapanmıştır. Yerel bir gazete olan Şems gazetesi, haftada bir kez olmak üzere Salı günleri yayınlanmıştır.II. Abdülhamit'in tahta çıkması ile başlayan I. Meşrutiyet, 1877?78 Osmanlı Rus sava-şının başlaması sonucu yine II. Abdülhamit tarafından sona erdirilmiştir. Bu durumdan hoşnut olmayan kişiler tarafından yapılan mücadeleler sonunda II. Meşrutiyet dönemi başlatılmıştır. II. Abdülhamit saltanatının sona ermesi ile de İttihat ve Terakki yanlısı hürriyet taraftarı olan Beşinci Mehmet Han'ın geçmesi Konya'da sevinç kaynağı olmuştur.Beşinci Mehmet Han'ın sevinç coşkusu ile karşılanan saltanatı Şems gazetesinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Bununla gazete artık hürriyet kavramını halka aşılamaya başlamıştır. Şems gazetesi hürriyet karşıtı olan kişilere eleştirel sözlerle karşılık vermiştir.
Özet (Çeviri)
Şems Newspaper started being published on February 2, 1909 in Meşrik-ı İrfan printing house in Konya and was closed on June 15, 1909. Şems newspaper, as a local paper, was published once a week, on Tuesdays.Abdülhamit II started First Constitutional Monarchy (I. Meşrutiyet), but with the begining of the war between Ottoman and Russia in 1877?78 he legislated it away. Constitutional Monarchy was brought back by Ittihat and Terakki supporters who were not pleased. Inhibitory attitudes were over with The Second Constitutional Monarchy, instead liberty came. Mehmet Han V, a supporter of Ittihat and Terakki, acceded to the throne and it was welcomed with pleasure in Konya, so the sultanate of Abdülhamid II was finished.The sultanate of Mehmet Han V attracted the interests in Şems newspaper. From then the newspaper began inspiring the concept of liberty. The Şems newspaper responsed those who were opposed to the liberty with critical edition.