Konya'da spor (1938 - 1950)
Sport in Konya (1938 - 1950)
- Tez No: 325844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Sports, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
1938 ? 1950 arası Konya'da spor konulu tez çalışmamız Konya'da bu dönemde faaliyet gösteren spor branşlarını, sporcuları, kulüp yapılanmalarını ele almanın yanı sıra halkın spora karşı yaklaşımını da irdelemiştir. Çalışmamızda özellikle Konya'nın yerel gazetelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca arşiv kaynakları ve internet sitelerinden de faydalanılmıştır.Çalışmamız sonucunda Konya'da bu dönemde hemen her spor branşının var olduğunu ve bunların içerisinde en çok talebin günümüzde de olduğu gibi futbol ve atletizme olduğu görülmüştür. Ayrıca ata sporu olan güreşin de taraftarının az olmadığı gözlerden kaçmamıştır. Bunların yanı sıra atlı sporlar ve atıcılık da harp sporu olarak değerlendirildiğinden desteklenmiştir.Bu döneme ilişkin önemli bir diğer nokta ise sporcuların birden fazla branşta faaliyet göstermesidir.Spor faaliyetlerinin haricinde, gerekli tesislerin yapılmasına ilişkin alt yapı çalışmaları da bu dönemde başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis named sport in Konya between 1938 ? 1950 explicates braches of sport, sportsmen, sports clubs and also interest of public to sport at that period. Local newspapers, internet sites and national archives records are used in this study.As a result of study, it is clear that, almost every branches of sport was active in Konya at that era but most popular branches were, as it is today, football and athletics. Turkish national sport, wrestling was also very popular in Konya in 1938 ? 1950. Also equestrian sports and shooting which were seen as sport of war, were supported by government.An important feature of this period is also, the sportsmen were active in many branches of sport at the same time.In addition, many sports complexes in Konya was laid the foundation during this period.