Ahmet Adnan Saygun'un Taş Bebek operası'nın incelenmesi ve reji çalışması
A study on Ahmet Adnan Saygun?s opera Taş Bebek a director?s regie notebook
  1. Tez No: 325894
  2. Yazar: MEHMET BALTACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT RAUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, Ahmet Adnan SAYGUN'un TAŞ BEBEK operasını incelemek ve bu operanın reji defterini oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır;Birinci bölümde, Türk operasının tarihçesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün, opera sanatına bakış açısı ve TAŞ BEBEK operasına verdiği önem, Ahmet Adnan SAYGUN'un yaşadığı dönem ve hayatı anlatılmış, TAŞ BEBEK operasının ideolojik yönleri de göz önüne alınarak libretto ve karakter analizleri yapılmıştır.İkinci bölümde ise TAŞ BEBEK operası için hazırlanmış olan reji defteri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work was prepared for to examine Ahmet Adnan Saygun's opera which is called TAŞ BEBEK and to form this opera's regie notebook.This work is consist of two parts.In the first part, the history of Turkish opera and the view of points, the founder of Turkish Republic Atatürk to the Turkish opera were explained. And also in this part, it was explained Atatürk's thoughts about TAŞ BEBEK opera. In the first part, it was explained Ahmet Adnan Saygun's life and his term. And in this part taking consider of ideological ways of TAŞ BEBEK operas it was analysed libretto and character features.In the second part, the regie notebook which is prepared for TAŞ BEBEK opera was presented.