Kapitalist krizler ve kriz teorileri bağlamında 2008 küresel mali krizi
The 2008 global financial crisis in the context of capitalist crisis and crisis theories
- Tez No: 325930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BALKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
2008'de finansal piyasalarda patlak veren kriz kısa sürede üretim sektörünü de etkisi altına alarak dünya çapında ciddi kayıpların yaşanmasına sebep olmuştur. Yaşanan maddi kayıpların yanı sıra krizin küresel ekonominin merkezi önemde olan ülkesi Amerika'da meydana gelmiş olması ve akabinde birçok tekel şirketin batması veya batma noktasına gelmesi o zamana kadar egemen olan iktisadi inancı derinden sarsmış, mevcut ekonomik düşünce olan neoliberal anlayış sorgulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, etkisi hâlâ süren 2008 Krizi'ni anlamak ve açıklamaya çalışmaktır. Bu doğrultuda, öncelikle krize nasıl yaklaşılması gerektiği ortaya konmuş, sonrasında da krizin tetikleyici sebepleri ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis that broke out in financial markets in 2008 has caused the world economy to face with significiant amounts of loses in a short span of time by taking hold of manifacturing markets. Besides pecuniary loses, dominant economical notion has quaked because of the bankruptcy of large companies in America which in the core of the global economy, and the noeliberal concept has started to be examined. The goal of this thesis is to understand and explain the 2008 Crisis whose effects still last. In this direction, it has been put forth how to approach to the Crisis, and then the triggers and consequences of the Crisis have been evaluated.