Filistin ve çevresinde ele geçen aiol stil başlıklar
The aeolic style capitals recovered in Palestine area
- Tez No: 326095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tez çalısmasında Israil-Filistin bölgesinde ele geçip Demir Çağı II'ye tarihlenen Aiol Stil başlıklar tanımlanmış ve tartışılmıştır. Konuyu oluşturan başlıkların ele geçtiği yerleşimler bugün çoğrafi olarak İsrail (Megiddo, Samaria, Hazor, Tel Dan, Mount Gerizim, Shechem, Ramat Rahel, Kudüs) ve Ürdün (Mudaybi, Ain Sara, Amman) toprakları içine girmektedir. Antik dönemde ise Megiddo, Samaria, Hazor, Tel Dan, Mount Gerizim ve Shechem İsrail Krallığı, Ramat Rahel ve Kudüs Judah Krallığı, Mudaybi ve Ain Sara Moab Krallığı içinde yer alırken Amman kendi adını taşıyan Amman Krallığı içinde yer almaktadır. Genel olarak üç bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünü başlıkların yapım teknikleri ve kullanın alanları oluşturmuştur. Bu bölümde başlıkların son hallerini aldıkları döneme gelene kadar geçirdikleri işlem aşamaları ve oluşturuldukları taş cinslerinin yapısal karakterleri ile bölgesel dağılımları ele alınmıştır. Bununla birlikte başlıkların kullanılmış olabileceği yapılar ile bu yapılar içindeki kullanım pozisyonları ilk bölüm içinde tartışılmıştır. Aiol stil başlıkların tipolojik olarak sınıflandırılması ilk olarak Philip P. Betancourt ikinci olarak ise Yigal Shiloh tarafından yapılmıştır. Betancourt'un yaptığı tipolojide başlıklar dört ana grup altında toplanmıştır. Betancourt'un kabaca yaptığı sınıflandırmadan sonra başlıklar 1979 yayınında Shiloh tarafından beş ana grup altında toplanmıştır. Bundan sonraki dönemlerde ele geçen yeni başlıklar, daha önce oluşturulan bu tipolojik sınıflandırmaların yeniden ele alınmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda yeni örnekler ışığında revize edilmiş tipoloji ikinci bölümde verilmiştir. Yapılan ilk çalışmalarda Aiol stil başlıklar Solomon Dönemi'ne yani MÖ 10. yy.'a tarihlenmekteydi. Fakat yeni çalışmalar ışığında ilk Aiol stil başlıklar Omrid sülalesine yani MÖ 9. yy.'a tarihlendirilerek İsrail Krallığı'nın düşmesinden sonra Judah, Moab ve Amman krallıklarında kullanımının devam etmiş olduğu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm içinde başlıkların tipolojik özellikleri başta olmak üzere kullanım alanları, buluntu yerleri ve orijinal tabakaları gibi kıstaslar baz alınarak yapılmış tarihlendirme üzerinde durulmuştur. Son olarak katalog bölümünde Filistin ve çevresinde ele geçen Aiol stil başlıkların mevcut ölçüleri, buluntu yerleri, bugünkü konumları ve detaylı tanımlamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Aeolic style capitals recovered in Israel-Palestine to be dated to Iron Age II are defined and discussed. The settlements where the capitals were recovered fall within the territory of Israel (Megiddo, Samaria, Hazor, Tel Dan, Mount Gerizim, Shechem, Ramat Rachel, Jerusalem) and Jordan (Mudaybi, Ain Sara, Amman) geographically today. In the ancient times, while Megiddo, Samaria, Hazor, Tel Dan, Mount Gerizim and Shechem were located in the Kingdom of Israel, Ramat Rahel and Jerusalem were located in the Kingdom of Judah, Mudaybi and Ain Sara were located in the Kingdom of Moab, Amman bearing his name in the Kingdom of Amman. In general, the thesis consists of three sections. The construction techniques and the applications of the capitals form the first section of the study. In this section, the processing stages of the capitals until they get their final state and the structural character and the regional distribution of the stone species are discussed. However, the structures which the capitals were used and the pozition of the capitals in the structure are discussed in the first section. The first typological classification of the Aeolic style capitals was made by Philip P. Betancourt, secondly, by Yigal Shiloh. The capitals were gathered under four main groups in Betancourt's typology. After Betancourt's rather roughly done classification, the capitals were gathered under five main groups by Shiloh, in the 1979 publication. The new capitals recovered in the subsequent periods, made it necessary to reconsider these typological classifications. In this context, the new typology which has been revised in the light of recent examples is given in the second section. In the first studies, the Aeolic style capitals were dated to the period of Solomon in 10th century BC. But in the light of the recent studies, the first Aeolic style capitals were to be dated to the Omrid Dynasty that is the 9th century BC. The study is focused on the use of the capitals which was continued in the Kingdom of Judah, the Kingdom of Moab, and the Kingdom of Ammon following the fall of the Kingdom of Israel. In the third section, dating to be made on the criteria such as the provenances, the uses, original layers, especially the typological features of the headings, is emphasized. Finally, in the catalog section, the existing measurements, current positions, provenances, detailed descriptions of the Aeolic style capitals recovered in Palestine and the surrounding area, are given.