Kıta yunanistan örnekleri ışığında tholos mezar mimarisinin gelişimi
The architectural development of mycenaean tholos tombs in Greek mainland
- Tez No: 326094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Tez çalışmasında Kıta Yunanistan örnekleri ışığında MÖ II. bin yılına ait tholos mezarların mimari gelişimi incelenmiş ve tholos mezar kavramının tam olarak neyi ifade ettiği ortaya konulmuştur. Tholos mezarlar hakkında daha önce yapılan çalışmalarda tüm Yunanistan bölgesinde 116 mezar yayınlanmıştır. Bugün ise Yunan Anakarası örneklerine Messenia bölgesinde yer alan Diodia, Khalkias, Kroikanos, Kephalovryso ve Kaplani tholos mezar örnekleri ile Akhaia bölgesinde yer alan Troizen, Magoula tholosları da eklenmiştir. Son çalışmalarla birlikte sadece Yunanistan Anakarasında tanımlanabilir durumda olan tholos mezar sayısı 115 olmuştur. Yunanistan anakarasında yer alan bu 115 tholos mezarın konumları, ölçüleri, detaylı tanımları ve tarihlendirmesini içeren katalog hazırlanmıştır.II ana bölümden oluşan tez çalışmasının I. bölümünde mezarların bölümleri, karakteristik özellikleri, yapım teknikleri ve mezarların inşasında kullanılan materyaller ele alınmıştır. Tholos mezarların tipolojik sınıflandırması ilk olarak A.J.B. Wace tarafından Mykenai kent merkezinde bulunan 9 tholos üzerinde gerçekleştirilmiştir. Wace'in sınıflandırmasında 3 ana grup ortaya çıkmıştır. Wace'den sonra 1976 yılında O. Pelon tüm Yunanistan'daki tholos mezarların içeren daha geniş kapsamlı bir analiz gerçekleştirmiştir. Tezin II. bölümünde Wace'in sınıflandırması ve Pelon'un analizlerinden yola çıkılarak Yunanistan Anakarasında yer alan tüm tholos mezarların tipolojik değerlendirmesi yapılmıştır. I. bölümde mezarların karakteristik özelliklerinin incelenmesi sonucunda II. bölümde de tholos mezar tanımı yapılmıştır. Son olarak tholos mezarların kime ya da kimlere ait olduğu sorgulanarak tholos mezarların kökeni ve gelişimi hakkında ortaya konulmuş olan farklı görüşler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the architectural progress of Tholos tomb in two thosand B.C was examined in the light of the examples from mainland Greece and description of Tholos tomb was put forth what it completely stated. As previous results of studies made about Tholos tombs were retained 116 tombs in whole Greece area. Today, Greece mainland examples such as Diodia, Khalkias, Kephalovrysa and Kaplani in Mesenia area and Troizen and Magoula Tholoses in Akhaia area were also added. With the last studies, there are 115 Tholos tombs which can be defined only in Greece mainlad. As a consequence of all these studies, a catalogue was prepared consisting of date, detailed descriptions, measurements and positions of 115 tholos tombs located in Greek mainland.The first part of the thesis consists characteristis features, production techniquies of tombs and materials of buildings were handled. Typological classification of Tholos tombs were firstly put forth on the nine tholoses in the city center of Mykenai by A.J.B Wace. Three main groups were put forth with classification of Wace. After Wace, O. Pelon executed a more comprehensive analysis about Tholos tombs in whole Greece in 1976. In the second part of thesis, classification of Wace and typological classification of all tholos tombs in mainland Greece were made by heading out Pelon's analysis. As a result of being examined characteristic features of tombs In the first part, tholos tomb definition were made in second part. At last, different ideas were put forward about progress and origin of tombs were diccussed by questioning these tombs where and who they belonged to.