Fen eğitiminde yaratıcı drama yönteminin ilköğretim öğrencilerinin bilimsel yaratıcılıklarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of creative drama approach on primary school students scientific creativity and academic success in science education
- Tez No: 326140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, fen eğitiminde yaratıcı drama yöntemi kullanımının bilimsel yaratıcılığa ve akademik başarıya etkisini deneysel yolla sınamaktır. Araştırmada deneme öncesi araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2010 ? 2011 öğretim yılı itibariyle Türkiye'de yer alan ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileridir. Araştırmada 20 ilköğretim 4. sınıf öğrencisinin bilimsel yaratıcılığı geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi, araştırmanın izin sürecinde karşılaşılan sıkıntılar sebebiyle kolay ulaşılabilir örnekleme yolu ile atanmıştır. Uygulama, Bornova Kavaklıdere Saliha Hüseyin Özyavuz İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Öğrencilere araştırma başında ve sonunda akademik başarı testi ve bilimsel yaratıcılık ölçeği uygulanarak veri toplanmıştır. Ayrıca çalışmalar sonunda öğrencilerden çalışmalarla ilgili yazılı olarak görüşleri alınmıştır. Veri analizi yapılırken SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmada örneklem seçimi seçkisiz olmadığından, araştırma sonuç çıkarıcı istatistiklere bakmaya ve genellemeye yapmaya uygun değildir. Bu nedenle çalışmada betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Bu araştırmada, eğlence öğrenme dengesi iyi sağlandığında fen eğitiminde yaratıcı drama yönteminin akademik başarıyı geliştirdiği sonucu çıkmaktadır. Aynı zamanda bu araştırmada fen eğitiminde yaratıcı drama yönteminin bilimsel yaratıcılığı geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test through experimental methods, impact of applying creative drama in science teaching on scientific creativity and academic achievement. This study used pre-experimental research design. The study involves fourth grade students attending primary schools in Turkey during the 2010/2011 academic year. In this study, 20 students in their fourth year were subject to efforts of enhancing their scientific creativity. Due to the difficulties encountered in obtaining permissions from the authorities, convenience sampling was used to choose the sample. It was implemented at Kavaklidere Saliha Huseyin Ozyavuz Primary+Secondary School located in Bornova/Izmir, Turkey. Data was collected by giving the students an academic achievement test and scientific creativity scale at the beginning and at the end of this research. Furthermore, once the study was finished, the students were asked to provide their written remarks about this research they were exposed to. SPSS 17.0 statistical software was utilized in data analysis. Because the sample was not chosen randomly, this research is not suitable for inferential statistics. Therefore descriptive statistics were used instead. This study found that when a balance between having fun and learning can successfully be maintained, the creative drama method used in science teaching will boost academic achievement, and it concurrently proves that the method will also improve scientific creativity.