Yeme bozukluğu semptomatolojisini yordamada başetme stratejilerinin ve olumsuz temel inançların rolü
The role of coping strategies and negative core beliefs in predicting eating disorder symptomatology
  1. Tez No: 326174
  2. Yazar: SELİN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yeme bozukluğu özellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde görülen, güncel literatürde sıklıkla araştırılan bir psikopatoloji türüdür. Araştırmanın amacı; başetme stratejilerinin ve olumsuz temel inançların sosyodemografik ve vücut kitle indeksinin ötesinde yeme bozukluğu semptomatolojisini yordayıp yordamadığını araştırmaktır. Araştırmaya 92 katılımcı (60kadın, 30erkek) katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yeme Tutum İnanç ölçeği, Başetme Stratejileri ölçeği ve v Yeme Tutum Testi (YTT 40) verilmiştir. Sonuçlara göre; kaçınmacı başetme stratejisi, kendini kabul ve yeme üzerindeki kontrol temel inançları yeme bozukluğu semptomatolojisini yordamıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.Anahtar kelimeler : yeme bozukluğu, başetme stratejileri, olumsuz temel inanç
Özet (Çeviri)
Eating disorder , a kind of psychopathology that frequently investigates in current literature, occurs especially in teenagers and early adulthood. The aim of the study; beyond the sociodemographic variables and body mass index, coping strategies and negative core beliefs predict eating disorder or not. The study consisted of 92 participants (60women, 32men). have different job education and income level. Socio-demographic and clinical forms, EDBQ, WCQ, EAT-40 were used as an instruments. According to the results, avoidant coping strategies and core beliefs about self acceptance and ?control over eating predict eating disorder symptomotology. The findings discussed in literature extent. Key Terms : eating disorder, coping strategies, negative core beliefs