Deneysel olarak uyarılan serbest radikallerin karaciğer ve beyin dokusu ince yapısına etkileri
Effects of experimentally incuced free radicals on the fine structure of liver and brain tissue
- Tez No: 32627
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Serbest radikallerin ince yapı düzeyindeki morfolojik etkilerini araştırmak amacı ile 20 adet fare çalışmaya alındı. Fareler beşerli dört gruba bölünerek birinci grup fareler akut kont rol grubu, ikinci grup fareler kronik kontrol grubu olarak ayrıldı. Serbest radikal salınımını uyarmak amacı ile üçüncü grup farelere bir kez, dördüncü grup farelere gün aşın 25 kez intra peritoneal olarak PMA enjeksiyonu yapıldı. Birinci ve üçüncü grup fareler ilk enjeksiyondan sonra, ikinci ve dördüncü grup fareler son PMA enjeksiyonundan sonra Öldürülerek beyin ve karaciğer dokuları çıkarıldı. Elde edilen dokulardaki serbest radikal hasarını biyokimyasal olarak göstermek üzere MDA ölçümü ve morfolojik değerlendirme için elektron mikroskopik inceleme yapıldı. Membran yapılarının daha iyi değerlendirilebilmesi için boyama yaparken rutenyum kırmızısı kullanıldı. Serbest radikal uyanını yapılan akut gruptaki farelerde daha hafif ve kronik gruptaki farelerde daha belirgin olmak üzere, özellikle organel membranlannda değişikliklerle birlikte tahrip olan organellerin birikimi ve sindirimi ile ilgili olarak sitoplazmada lizozomal aktivitede ve vakuollerde artışa raslandı. Kronik gruptaki farelerde belirgin lipid peroksidasyon artışı izlen di. Serbest radikallerin uyarılması sonucu dokularda çeşitli morfolojik değişiklikler meydana geldiği ve membran yapılarındaki patolojilerin rutenyum kırmızısı ile iyi bir şekilde tesbit edilebildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
40 SUMMAIiT EFFECTS OF EXPERIMENTALLY INDUCED FREE RADICALS ON THE FINE STRUCTURE OF LIVER AND BRAIN TISSUE In an attempt to investigate the morphologic effects of free radicals at ultrastructural le vel, 20 mice were included in this study. Mice were divided into 4 groups, 5 in each, where the first group constituted the acute and the second, chronic control group. Intraperitoneal PMA in jections release; the 3T group received once and the fourth, 25 times at 2-day intervals. Mice in the 1 st and the 31“ group were sacrificed after the first injection where as those in the 2n”and the 4m group were sacrificed after the last injection. Brain and liver were removed from the sacrificed animals. In order to demonstrate free radical damage biochemically, MDA measure ments were made. Morphological analysis was made by electron microscopy where ruthenium red was used to (enhance the image of) membrane structures. Lysosomal activity and number of vacuoles was increased in the cytoplasm. This was rela ted to collection and digestion of damaged organelles after membranous changes and was more prominent in mice in the chronic group than those in the acute group. A significant increase in lipid peroxidation reactions was observed in mice in the chronic group. It was concluded that various morphologic alterations occurred in tissues after stimulation of free radicals and that pathologic changes in membrane structures could be better detected by ruthenium red.