Yenidoğanda plexus brachialis' in oluşumu, dallanması, varyasyonları ve klinik önemi üzerine morfometrik çalışma
A Morphometric study on the formation of the brachial plexus, its branches and variations in infant and its clinical importance
  1. Tez No: 32626
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
YENİDO?ANDA PLEXUS BRACHIALIS'İN OLUŞUMU, DALLANMASI, VARYASYONLARI VE KLİNİK ÖNEMİ ÜZERİNE MORFOMETRİK ÇALIŞMA ÖZET Bu çalışma 65 yenidoğan kadavrasına ait ( 34 erkek, 31 dişi ) toplam 130 plexus brachialis'de gerçekleştirildi. Diseksiyonların tamamı iki taraflı ve stereomikroskop altında yapıldı. Diseksiyonlar esnasında normal ve varyasyon gösteren plexus brachialis'lerin fotoğrafları çekilip, daha sonra şematik çizimleri yapıldı. Plexus brachialis oluşumuna katılan her bir elemanın uzunluk ve kalınlığı 8 x 0.6 büyütmeli stereomikroskop altında ölçüldü. Morfometrik ölçümler iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ile karşılaştırıldı. Bu çalışmada 40 (% 30.77) plexus brachialis'de C4'den C5 'e bağlantı tespit edildi. 90 pleksusda (% 69.23) böyle bir bağlantı görülmedi. Bunun dışında pleksus oluşumuna katılan elemanların birleşme veya ayrılmaları ile ilgili karşılaşılan varyasyonlar aşağıdaki gibidir : Dört pleksusda (% 3.07) servikal yedinci spinal sinirin ön dalından fas ciculus lateralis oluşumuna katılım olmadığı görüldü. Aynı pleksuslarda karşılaşılan diğer bir varyasyon n. medianus oluşumu ile ilgiliydi. Buna göre n. medianus fasciculus lateralis'ten gelen iki ayrı lateral kök, truncus medius'un di vision ventralis'i ve fasciculus medialis'ten gelen radix medialis nervi mediani'ninbirleşmesi sonucu oluşmuştu. Ondört pleksusda (% 10.76) truncus medius'un division ventraiis'inden n. medianus'un radix medialis nervi mediani'sine katılım olduğu tespit edildi. Karşılaşılan diğer bir varyasyon şekli iki pleksusda (% 1.54) truncus medius'un division dorsalis'inden fasciculus medialis'e bir bağlantının olmasıydı. Pleksus uzunluk ve kalınlıklarının hem cinsiyet hemde sağ - sol bakımından istatistiksel olarak farklı olmadığı görüldü. Bu sonuçlar, pleksus oluşumundaki varyasyonların cinsiyet veya taraflardan etkilenmediğini göstermektedir. Bu bulguların yenidoğan klinik pratiğine yararlı olabileceği düşüncesin deyiz.
Özet (Çeviri)
51 A MORPHOMETRIC STUDY ON THE FORMATION OF THE BRACHIAL PLEXUS, ITS BRANCHES AND VARIATIONS IN INFANT AND ITS CLINICAL IMPORTANCE SUMMARY This study was carried out in 130 brachial plexuses of 65 infant cadavers (34 males, 31 females). Plexus dissections were performed bilaterally in all infants under a stereomicroscope. Photographs of the brachial plexuses were taken during the dissections and then diagrams were drawn from these photographs. The length and thickness of each part that contribute to the formation of the brachial plexus were measured under a stereomicroscope at a magnification of x4.8. Comparison were made between the right and left sides using the Paired t-test. « In this study 40 plexuses (30.77 per cent) were showed a connection from the fourth cervical to the fifth cervical nerve, and 90 plexuses (69.23 per cent) did not have the connection. Other observed variations of the plexuses are as fallows; In four plexuses (3.07 %), the seventh cervical nerve did not contribute to the formation at the fasciculus lateralis. These four plexuses also showed a variation in the formation of the median nerve, in which the median nerve was formed by the union of two lateral heads of the lateral fasciculus, the ventral52 division of the middle trunk and the medial head of the medial fasciculus. In fourteen plexuses (10.77 %), there was an anastomose between the ventral division of the middle trunk and the medial head of the median nerve. Two of the plexuses (1.54 %) had a branch which arose from the dorsal division of the middle trunk and joined to the medial fasciculus. * The length and thicknesses of the plexuses showed no statistical difference neither between males and females nor between their right and left sides. These results suggest that variations in the formation of the brachial plexus are not influenced either by sex or body side. The reported results may provide useful information in infant clinical practice.