Katarakta eşlik eden retina hastalığı olan olgularda aynı seansta ve ayrı seanslarda uygulanan girişimlerin karşılaştırılması
To compare combined surgery and surgery at different sessions in eyes with coexisting cataract and vitreoretinal pathology
- Tez No: 326302
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: Katarakta eşlik eden retina hastalığı olan olgularda aynı seansta ve ayrı seanslarda uygulanan cerrahi girişimlerin karşılaştırılmasıdır.MATERYAL VE METOD: Katarakta eşlik eden retina hastalığı olan olgularda aynı seansta ve ayrı seanslarda katarakt cerrahisi ve retina cerrahisi uygulanmış olan 2004-2011 yılları arasında takip edilen 59 hastanın 60 gözünün dosyaları iki grup oluşturularak retrospektif tarandı. Çalışmaya alınan olguların preoperatif, postoperatif 1.ay ve son kontrollerinde ki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri Snellen eşeline göre kaydedilip logmar eşeline çevrildi. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif refraksiyon değerlerinin sferik ekivalanları alınıp kaydedildi. Ameliyat sırasındaki ve sonrasındaki komplikasyonlar kaydedildi. İstatistik incelemeler değerlendirilirken gruplar içi karşılaştırmalarda tekrarlı ölçümler için parametrik olmayan Wilcoxon varyans analizi, gruplar arası karşılaştırmalarda tekrarlı ölçümler için parametrik olmayan Mann-Whitney U testi kullanıldı. Anlamlılık p0,05 düzeyinde değerlendirildi.BULGULAR: 1.gruba aynı seansta katarakt ve retina cerrahisi yapılan 29 hastanın 30 gözü alındı, 2. gruba farklı zamanlarda önce retina cerrahisi daha sonra katarakt cerrahisi yapılan 30 hastanın 30 gözü alındı. 1.grubun preoperatif ortalama vizyonu 1.34±0.96 (3-0,8) logMAR, postoperatif 1.ay vizyonu 1.38±0.96 (3-0.8) logMAR, son kontroldeki vizyonu 0,92±0,75 (3-0.8) logMAR idi. 2.grubun preoperatif ortalama vizyonu 1.48±0.87 (3-0.8) logMAR, postoperatif 1.ay vizyonu 0.81±0.86 (3-0.8) logMAR, son kontroldeki vizyonu 0,69±0,81 (3-0.8) logMAR idi. İki grubun son vizyonları arasında anlamlı bir fark yoktu (P=0,055). 1.grupta son kontrollerinde görmesi artan hastaların hastaların sayısı 18 (%60.0), görmesi azalan hastaların sayısı 8 (%26.7) ve görmesi değişmeyen hastaların sayısı 4 (%13.3) idi. 2. grupta son kontrollerinde görmesi artan hastaların sayısı 24 ( %80), görmesi azalan hastaların sayısı 2 (% 6,7) ve değişmeyen hastaların sayısı 4 (%13,3) idi. 1. grubun refraksiyonunun ortalama sferik ekivalanı (SE) cerrahi öncesi -0,40±2.87,cerrahi sonrası -0.08±0.99 idi. Cerrahi öncesi ve sonrası SE'lar arasında anlamlı bir fark yoktu (p=0,52). 2. grubun refraksiyonunun ortalama sferik ekivalanı (SE) cerrahi öncesi -0,93±2.05,cerrahi sonrası -0.12±0.93 idi. Cerrahi öncesi ve sonrası SE'lar arasında anlamlı bir fark yoktu (p=0,09). 1.grupta cerrahi sonrası erken dönem komplikasyonu olarak en sık göz içi basıncı artışı (5 göz %17,2) ve fibrinoid ön kamara reaksiyonu (5 göz %17,2) saptandı. Geç dönem komplikasyonu olarak en sık arka kapsül kesifleşmesi ( 7 gözde ,%24,1) gelişti.TARTIŞMA: Kombine cerrahi vitrektomi sonrası ikinci katarakt cerrahi girişiminden hastayı koruyabilmekte ve erken görsel rehabilitasyonun sağlanmasına izin verebilmektedirANAHTAR KELİMELER: Fakoemülsifikasyon, vitrektomi, kombine cerrahi, sferik ekivalan, görsel sonuç, komplikasyonlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPURPOSE: To compare combined surgery and surgery at different sessions in eyes with coexisting cataract and vitreoretinal pathology.MATERIALS-METHODS: Eye charts of 59 patients ( 60 eyes ) were reviewed retrospectively forming two groups; those with coexisting cataract and vitreoretinal pathology undergoing combined surgery and those undergoing separate surgeries between 2004-2011. The patients preoperative, 1st month postoperative and last visit best corrected Snellen visual acuities were recorded and transformed into logMAR values. Patients preoperative and postoperative spherical equivalent refractions were recorded. Intraoperative and postoperative complications were recorded. Parametric Wilcoxan variance analysis was used to compare intra-group data and non-parametric Mann-Whitney U variance analysis was used to compare the data between groups. P value below 0.05 was accepted as an indicator for statistical significance.RESULTS: There were 30 eyes of 29 patients which had combined surgery in the 1st group and 30 eyes of 30 patients which had separate surgeries in the 2nd group. Mean preoperative visual acuity in the 1st group was 1.34±0.96 (3-0.8) logMAR; it was 1.38±0.96 (3-0.8) logMAR in the 1st month postoperatively and 0.92±0,75 (3-0.8) logMAR at the last visit. Mean preoperative visual acuity in the 2nd group was 1.48±0.87 (3-0.8) logMAR; it was 0.81±0.86 (3-0.8) logMAR in the 1st month postoperatively and 0.69±0.81 (3-0.8) logMAR at the last visit. There were no significant differences between the two groups regarding visual acuity (P=0.055). In the 1st group, visual acuity improved in 18 (60.0.) eyes, decreased in 8 (26.7%) eyes and remained unchanged in 4 (13.3%) eyes at the last visit. In the 2nd group, visual acuity improved in 24 ( 80%) eyes, decreased in 2 (6.7%) eyes and remained unchanged in 4 (%13,3) eyes at the last visit. Spherical equivalent of refraction was -0.40±2.87 preoperatively and -0.08±0.99 postoperatively in the 1st group. There was no significant difference between preoperative and postoperative spherical equivalents of refraction (p=0.52). Spherical equivalent of refraction was -0.93±2.05 preoperatively and -0.12±0.93 postoperatively in the 2nd group. There was no significant difference between preoperative and postoperative spherical equivalents (p=0.09). In the 1st group, the commonest early postoperative complications were increase in intraocular pressure (5 eyes, 17.2%) and fibrinoid anterior chamber reaction. In the 1st group, the commonest late postoperative complication was opacification of the posterior capsule ( 7 eyes, 24.1%).CONCLUSION: Combined surgery provides early visual rehabilitation and protects the patient from a second surgery.KEY WORDS: phacoemulsification, combined surgery, spherical equivalent, visual outcome