Total kalça artroplastisi sonrası gelişen vancouver tip B1 periprostetik femur kırıklarında tespit yöntemlerinin karşılaştırılması(Biyomekanik çalışma)
The comparison of fixation techniques in vancouver type B1 periprosthetic femoral fractures (Biomechanical study)
  1. Tez No: 326303
  2. Yazar: KERİM SARIYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ortopedi alanında erişkinlerde uygulanan en sık rekonstrüksiyon yöntemi olan total kalça artroplastisi beraberinde birtakım komplikasyonlar da getirmektedir. Total kalça artroplastisinin(TKA) yapıldığı ilk yıllarda ender olarak karşılaşılan kırık komplikasyonu , protezlerin genç yaşta ve aktif hastalarda kullanımının artması ve motorlu taşıtlara bağlı kazaların artması nedeniyle ilerleyen yıllarda sayıca fazla görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde de artroplastinin hasta ve cerrah açısından kimi zaman ağır olabilen bu komplikasyonu ile giderek artan oranlarda karşılaşılmaktadır. İlk zamanlarda daha konservatif ve minimal cerrahi işlemlerle tedavi edilmeye çalışılan bu kırıklarda son yıllarda geniş allogreftlerin kullanıldığı büyük cerrahi rekonstrüksiyonlar yapılmaktadır. Ancak kullanılan strut allogreft pozisyonunun erken dönemde mekanik olarak tespit yöntemlerine ne derecede olumlu katkı sağladığı bilinmemektedir.Bu çalışmanın amacı periprostetik femur kırıklarında femur medialinde kullanılan strut allogreftlerin erken dönemde mekanik katkılarının sentetik kemikler üzerinde biyomekanik olarak ölçülmesi esasına dayanır. Çalışmanın mekanik kısmı İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Biyomekanik Laboratuarı'nda yapıldı. Üç grup halinde beşer sentetik femur kemiğine femoral komponent yerleştirildikten sonra protez çevresi femur korteksinde deneysel kırık modeli oluşturulup, birinci grup sadece kilitli plak vida ve kablo ile, ikinci grup kilitli plak vida, kablo ve medial strut greft ile, üçüncü grup kilitli plak vida, kablo ve anterior strut greft ile tespit edildi. Sonrasında hazırlanmış olan örnekler biyomekanik laboratuarında aksiyel ve rotasyonel yüklenmelerine tabi tutuldu ve grupların sertlikleri ve kırık hattındaki deplasmanları karşılaştırıldı. Daha önce yapılmış çalışmalar klinik kullanımda strut greftlerin daha iyi kaynama ve kemik stoğu oluşturduğunu ortaya koymaktadır ancak medial strut greft pozisyonunun erken dönem mekanik etkisini kantitatif olarak ölçebilen bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda mediale yerleştirilen strut allogretin stabiliteyi önemli derecede arttırdığını gösterdik. Bu çalışma ile bu konudaki eksikliğe ışık tutulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Even though total hip arthroplasty is the most common adult reconstructive method in orthopedics it has certain complications. In the early years of total hip arthroplasty, fracture complication was rarely seen. With the increased usage of the prosthesis in younger age and active patients combined with the increased motor vehicle dependent accidents, the number of fracture complication started to be seen more often around the world and in Turkey as well. Initially these complications were treated conservatively and by minimal surgery but in recent years these are treated by big surgical reconstructions with using massive allografts. On the other hand positive mechanical effect of strut allograft localization on construction is unknown.The aim of this study is to determine the early mechanical effects of medial strut allografts on periprosthetic femoral fractures using synthetic bones. Mechanical part of this study was performed in ITU Faculty of Mechanical Engineering, Biomechanical Laboratory. Three groups were formed and each group consist of five synthetic femurs and experimental periprosthetic femoral fracture was formed on each femur. Subsequently first group was fixed with locked plate-screw and cable, second group was fixed with locked plate-screw, cable and medial strut allograft, and the third group was fixed with with locked plate-screw, cable and anterior strut allograft. Later the samples were exposed to axial and rotational forces to determine the stiffness and fracture side deplacement. Recent studies show that using the strut allografts make better osteosytnhesis and develop better bone stock but there is no study about quantitative value of the early mechanical effects of medial strut allograft position. In our study, we showed that medial strut allograft increase the stability. We think that this project will enlighten the unknowns in this area.