Sulcus Bicipitalis Anatomisi'nin NMR'la incelenmesi
- Tez No: 32634
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada“impingement”sendromu ve biceps brachii medial dislokasyonu olan hast.alardaki ölçümleriyle karşılaştırmak amacı ile sulcus bicipitalis boyutları, medial duvar açısı ve bu sulcus içerisinde bulunan tendo caput longum biceps brachii kalınlık ve çevresideki sıvı miktarı incelendi. Bu ölçümler normal olarak değerlendirilmiş 52 bireyin NMR görüntüleri üzerinde yapıldı. Bulunan değerlerin birbirleriyle ve bireyin yaşıyla korelasyon göstermediği, yanlızca sulcus genişliğinin erişkinlerde 45 yaşında en fasla değerinde olduğu bulundu. Sulcus bicipitalis boyutları, medial duvar açısı ve tendo caput longum biceps brachii kalınlıklarının erkeklerde daha büyük olduğu görüldü. Tendo caput longum biceps brachii ile çevresindeki sinovia arasında az miktarda sıvı olabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the normal values of the size and angle of the medial wall of the bicipital sulcus and the thickness and amount of fluid present around the long head of the biceps brachii tendon for the purpose of comparing these values with those of patients with“impingement”syndrome and medial dislocation of the biceps brachii muscle. The measurements were performed on shoulder NMR images of 52 patients that were reported to be normal. When results were compared in relation to sex, we found that size, medial wall angle of the bicipital sulcus and the thickness of the long head of the biceps brachii tendon were greater in the males. The values found neither correlated with each other nor with the age of the patients. However when the width of the sulcus was correlated with the ages of the individuals^ it was found that the width increased up to the age of 45 and later decreased. It was also found that it is possible to observe little amount of fluid between the synovia and the long head of the biceps brachii in individuals with normal shoulder joints. 35