Fötus' da Willis poligonu varyasyonları
  1. Tez No: 32633
  2. Yazar: MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ZİYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
46 6. ÖZET Circulus Arteriosus Cerebri (Willis Poligonu) 1664 yılında Thomas Willis tarafından tanımlanmıştır. Biyolojik fonksiyonu beyni iskemiden korumak olan bu poligonun yetişkindeki örneği, fötusta en erken ikinci ayda farkedilmektedir. Çalışmada ortalama yaşları 20 hafta olan fötuslarm Willis poligonlarındaki varyasyonlar, bulundukları segmentler ve sıklıklarının araştırılması amaçlandı. Bu amaçla poligonu oluşturan segmentler lateks ile doldurularak, Poligonların fotoğrafları çekildi. 19 segmentin kalınlık ve sekiz segmentin uzunluk ölçüleri değerlendirildi. Kalınlıkları ve uzunlukları alınan segmentler gösterildi. Çalışılan 32 materyalden sekiz tanesinde (% 26) normal Willis poligonu tesbit edildi. 24 poligonda ise (%74) asimetri tesbit edildi. Poligonların tamamında arteriyel dolaşımın tem olduğu tesbit edildi. Poligonu oluşturan tüm segmentlerin simetri ve asimetri oranları gösterildi. Willis poligonunu oluşturan tüm segmentlerin ortalama değerleri hesaplandı. Baş-kuyruk uzunlukları 16 - 21cm arasında değişen fötusların Willis poligonlarındaki segmentlerin en düşük ve en yüksek değerleri tesbit edildi. Poligonlarda tesbit edilen varyasyonlar ve oranları şu şekilde bulundu: - A. basillaris'in tüm fötuslarda üst taraftaki ve alt taraftaki ölçümleri ortalama değere yakın olarak bulundu. - A. vertebralis'te; %37.5 oranında bir tarafın damarı daha ince bulundu. - A. cerebri posterior' da; %6.25 oranında hipoplastik Px tesbit edildi. - A. communicans posterior' da; bir tarafın damarı %56.25 oranında daha genişti. %12.5 oranında hipoplazi tesbit edildi. - A. carotis intema'da; %43.75 oranında sağ ve sol taraf damarlarının kalınlıklarının eşit olmadığı bulundu. - A. communicans anterior'da; dublikasyon (%18.75), Y harfi şeklinde damar (%6.25), hipoplazi (%18.75) ve A. mediana subcallosa (%18.75) bulundu. - A. ceberbi anterior'da; %68.75 oranında sağ ve sol taraf damarlarının kalınlıklarının eşit olmadığı tesbit edildi. A. cerebri azygos'a rastlanmadı. Poligonlardaki konfigurasyon oranları ortaya konuldu. Poligonlarda % 68.75 oranında yetişkin konfigurasyon, %18.75 oranında transizyonel konfigurasyon ve %12.5 oranında fötal konfigurasyon ortaya çıkarıldı. Fötal Willis poligonlarının temel alındığı bu çalışmada sol taraftaki damarların daha geniş olmadığı, fötuslardaki varyasyon oranlarının yetişkinlerdeki kadar fazla olmadığı ve üçüncü A2 insidansının yetişkinlerde belirtilen oranlarla uyum gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
47 7. SUMMARY Circulus Arteriosus Cerebri (Circle of Willis) was first described in 1664 by Thomas Willis. The first model of this network, resembling to that of adults and has a biological function to save the brain from ischemia, is realized in fetus at the sec ond month of pregnancy. In this study, we have aimed to investigate the variations of Circle of Willis, their frequency and the site of localisation in 20 months old aborted fetuses. For this purpose, all segments of each circle were infused with lateks and than photographied. The diameters of 19 and the lenghts of 8 segments of each circle were measured. In 8 of the fetuses (26%) the circles were normal, whereas in 24 of them (74%) asymmetrical circles were observed. All of the circles examined were com plete type. Symmetry and asymmetry proportions of the segments forming the circles were also determined. Mean lenght and diameters of all segments in the circle were calculated. In the fetuses with CRL values between 16-21cm, the lowest and highest values of the segments in the circle were determined. The variations and their frequency in the arteries of the circle were found as follows; - At the upper and lower levels of the basillary artery, the measures were similer to awerage values in all fetuses. - In vertebral artery, the artery at one side was 37.5% thinner than that at the other side. - In 6.25% of the circles, hypoplastic Px were found. - In cerebral posterior communicating artery, the artery at one side was 56.25% larger than that at the other side. Also, hypoplasia was 12.5%. - In internal carotid artery, left and right arteries were 43.75% unequal. - In anterior communicating artery, duplicated artery were 18.75%, Y con figuration 6.25%, hypoplasia 18.75% and median subcallosal artery (18.75%).48 - In 68.75% of the Anterior Cerebral arteries, the right and left side arteries were not equal. - Azygos cerebral artery was found in none of the cases examined in this study. The proportional configurations in the circle were determined; 68,75% adult configuration, 18,75% transitional and 12,5 % fetal configuration rates were ob served. It was concluded that left side arteries of the circle were not larger than those at the right side, variation ratios of fetuses were less than those of adults and the frequency of third Ag were the same as that of adults.