Ev ortamındaki yaşlıların malnütrisyon riskleri ile fonksiyonel yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between the malnutrition risks and functional abilities of the elderly people at home environment
- Tez No: 326376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ARDAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖzetAraştırma, yaşlıların malnütrisyon riskleri ve fonksiyonel yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi tanımlamak, malnütrisyon riski ve etkileyen diğer faktörleri ortaya koymak amacıyla planlanmış tanımlayıcı ve ilişkisel bir çalışmadır.Bornova Belediyesi Altındağ Halkın Üniversitesi Toplum Kalkınma Merkezi'nde, 12 Temmuz- 30 Ekim 2011 tarihleri arasında evde bakım hizmeti verilen 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar ile yürütülmüştür (n=288). Araştırmada veri toplamak amacıyla, Tanıtıcı Özellikler Formu,Mini Nütrisyonel Değerlendirme Formu (MND), Barthel İndeksi kullanılmış, yüz yüze görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 15.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde dağılımları, kikare, korelasyon ve stepwise regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; yaşlıların %57.3'ü 65-74 yaş grubundadır ve yaş ortalamaları 73.8 ± 7.2'dir. Yaşlıların %69.1'i kadın, %58.0'ı evli, %42.0'ı ilkokul mezunu ve %68.1'inin geliri giderine denktir. Yaşlıların %47.2'sinde malnütrisyon riski olduğu, %15.6'sında ise malnütrisyon olduğu saptanmıştır. Yaş grubu ve eğitimin malnütrisyon riskini etkilediği, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum ve yalnız yaşamanın malnütrisyon riskini etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AbstractThis research aims to identify the relationship between the malnutrition risks and functional abilities and reveals the malnutrition risks and other affecting factors descriptively and relationally.The research is performed on elderly people who are at 65 or older and benefited from home care services by Bornova Belediyesi Altındağ Halkın Üniversitesi Toplum Kalkınma Merkezi between 12 July and 30 October, 2011 (n=288). In this research, Descriptive Characteristics Form, Mini Nutritional Assessment Form (MNA), Barthel Index are used and had face to face interviews with the participants to collect data. SPSS 15.0 tool is used to analyse the statistical data. Quantity and percentage distribution, chi-square, correlation and stepwise regression methodologies are applied to analyse the data.According to research results; 57.3% of the participants are in 65-74 age range, the mean value of age is 73.8 ± 7.2, 69.1% of them are women, 58.0% of them are married, 42.0% of them are graduated from primary school, 68.1% of them able to meet their incomes with their expenses. When the malnutrition points are inspected, we encountered that 47.2% of the participants have malnutrition risks and 15.6% of subjects have malnutrition. The research determined that the age range and education status effects the malnutrition risks, while the gender, socio-economic status and loneliness factors are not.