Gastrik mukoadezif formülasyonların hazırlanması ve in-vitro in-vivo olarak değerlendirilmesi
Preparation and in vitro - in vivo evaluation of gastric mucoadhesive formulations
- Tez No: 326410
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı, tiyollenmiş polimerler kullanılarak riboflavin-5'-monofosfat sodyum tuzu dihidrat'ın (RF5'PNa) gastrik mukoadezif ilaç taşıyıcı sistemlerinin geliştirilmesi ve incelenmesidir.Bu amaçla; öncelikle anyonik tiyomer olarak poli(akrilik asit)-sistein (PAA-sistein), katyonik tiyomer olarak da kitozan-4-tiyobutilamidin (kitozan-TBA) sentezlendi ve kimyasal karakterizasyonları yapıldı. Daha sonra, polimerlerin glutatyon (GSH) ile birlikte sıçan mide mukozasından RF5'PNa'ın geçişi üzerine etkisi incelendi.Formülasyon çalışmalarında ise direkt basım yöntemi ile gastrik mukoadezif matriks tabletler hazırlandı ve bu tabletlerde kalite kontrol çalışmaları yapıldı. Daha sonra tabletlerin midede kalış süresi, sıçanlarda minitabletler kullanılarak gözlendi. Ayrıca, hava püskürtmeli değirmen kullanılarak mukoadezif partiküller hazırlandı ve karakterizasyonları yapıldı.Bu çalışmaların sonuçları; tiyollenmiş polimerlerin, midede kalış süresinin uzatılması için hazırlanan gastrik mukoadezif formülasyonlarda kullanılmasının ümit verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to develop and evaluate gastric mucoadhesive drug delivery systems of riboflavin-5'-monophosphate sodium salt dihydrate (RF5'PNa) formulated with thiolated polymers.For this aim, firstly poly(acrylic acid)-cysteine (PAA-cys) and chitosan-4-thiobuthylamidine (chitosan-TBA) were synthesized and chemically characterized as anionic and cationic thiolated polymers. Thereafter, polymers and combination with glutathione (GSH) were evaluated for permeation enhancing properties of RF5'PNa from rat stomach mucosa.For formulation studies, gastric mucoadhesive matrix tablets were prepared and tablet quality control studies were performed. Subsequently, the gastric residence time of tablets was evaluated in vivo with minitablets in rats. Furthermore, mucoadhesive particles were prepared with air jet milling and were characterized.Permeation studies from rat stomach mucosa indicated that glutathione in combination with thiomers has a significant influence for increasing permeation.Consequently, the results of these studies suggests that the usage of thiolated polymers might be promising for preparation of gastric mucoadhesive drug delivery systems to prolong the gastric retention time.