Mukoadezif analjezik formülasyonların geliştirilmesi
Development of mucoadhesive analgesic formulations
  1. Tez No: 674298
  2. Yazar: SEDA BAŞDİL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YEŞİM KARASULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Hastalıkların birçoğunda, semptomlara ağrı da eşlik etmektedir. Bu nedenle birçoğumuzun yakından tanıdığı bir endikasyondur. Ağrının hissedildiği bölgeler ve şiddeti çeşitlilik gösterebilir. Aynı şekilde ağrıya yönelik birçok farmasötik dozaj şekli de mevcuttur. Günümüzde ağrı tedavisinde, hastanın ağrı hissini ortadan kaldırarak tedavisinin yapılmasının yanı sıra, yaşam kalitesini artırmak, kullanılan ilaç dozunu azaltmak, dozlama aralığını uzatmak, hastayı yan etkilerden korumak, ilacı hedef bölgeye göndererek istenen kan-plazma konsantrasyonunu sağlamak ve istenen süre boyunca da kontrollü salım sağlayarak idame tedavi dozunu sürdürmek amaçlanır. Bu doğrultuda en iyi yanıt veren sistemlerden biri mukozaya yapışabilen mukoadezif (muko-yapışkan) sistemlerdir. Mukoadezif sistemler uzun yıllardır oldukça dikkat çeken ilaç dozaj şekilleri arasında yer almaktadır. Bu sistemler ile karaciğer ilk geçiş etkisinin önüne geçilebilir, sistemik dolaşıma süratle geçiş olduğundan hızlı bir etki sağlanabilir, daha az etken madde kullanılarak istenmeyen yan etkiler azaltılabilir. Yaptığımız doktora tezimizde romatoid artrit, osteoartrit, dismenore veya migren tedavisinde sıklıkla kullanılan İbuprofen model etken madde olarak seçilmiştir. Bu etken maddeye ait mide ve bağırsak mukozası için iki farklı mukoadezif formülasyon geliştirilmiştir. Karakterizasyon, stabilite çalışmaları, In Vitro çözünme testleri ve hücre kültürü geçiş çalışmaları yapılarak bu formülasyonların ticari formülasyonla kıyaslanması sonrası optimum etkiyi sağlayabilecek analjezik mukoadezif bir formülasyon önerilmiştir. Etken madde olarak İbuprofen, çözünürlük artırıcı olarak Soluplus®, mukoadezyon ajanı olarak Karbopol® ve dağıtıcı olarak Avisel 200 içeren, yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanan FA1B formülasyonu hem formülasyon geliştirme aşamasındaki toz akışı ve tablet basımı, hem de yapılan In Vitro karakterizasyon çalışmaları ve çözünme testinde en iyi sonuçlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
In many diseases,the symptoms are accompanied by pain.Therefore,it is an indication that many of us are familiar with.The areas where the pain is felt and the severity may vary.There are also many pharmaceutical dosage forms for pain relief. Today, in the treatment of pain, in addition to the treatment of the patient by eliminating the feeling of pain, it is aimed increasing the quality of life, reducing the drug dose used, extending the dosing interval, protecting the patient from side effects, providing the desired blood-plasma concentration by sending the drug to the target area and providing a controlled release for the desired period of time with the therapeutic dose. One of the systems that respond best in this direction is mucoadhesive (mucosticky) systems that can adhere to the mucosa. Mucoadhesive systems have been one of the most remarkable drug dosage forms for many years. With these systems, the first transition effect of the liver can be prevented, because of the rapid transition to systemic circulation, a rapid effect can be provided and unwanted side effects can be reduced by using less active substance. Ibuprofen, which is frequently used in the treatment of rheumatoid arthritis, osteoarthritis, dysmenorrhea or migraine, has been chosen as the model active substance. Two different mucoadhesive formulations have been developed for the gastric and intestinal mucosa of this active substance. Characterization of these formulations, stability studies, In Vitro release studies and cell culture transition studies have been performed and an analgesic mucoadhesive formulation which can provide optimum effect after comparison of these formulations with commercial formulation has been proposed. FA1B formulation, which contains Ibuprofen as an active ingredient, Soluplus® as a solubility enhancer, Carbopol® as a mucoadhesion agent and Avicel 200 as a dispersant, prepared by wet granulation method, has the best results not only in powder flow and tablet compression during the formulation development phase, but also In Vitro characterization and release studies.