Kardiyovasküler hastalıklar, primer ve diabetik dislipideminin genomik profillerinin belirlenmesi
Determination of genomic profiles of cardi?ovascular diseases, primary and diabetic dyslipidemia
  1. Tez No: 326432
  2. Yazar: ASLI TETİK VARDARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, primer dislipidemi ile diabetik dislipidemili olgularda; LDLR (rs1799898), LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), PON1 (rs662), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs4880) gen polimorfizmlerinin hastalık gelişimi üzerindeki genetik etkilerinin tanımlanması, hastalık gelişim riski olan olgularda tedaviye erken başlanmasına katkı sağlanması ve bu sonuçların öncülüğünde daha geniş çaplı araştırılmaların yapılarak türk toplumunun genetik profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada endokrinoloji polikliniğinde primer ve diabetik dislipidemi tanısı alan ve sağlıklı kontrol grubuna ait bireylerden alınan kan örneklerinden DNA izolasyonları gerçekleştirilmiş daha sonra real-time PCR480 cihazında her gen polimorfizmine özgü spesifik primer-problar kullanılarak erime eğrisi analizine göre LDLR (rs1799898), LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), PON1 (rs662), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs4880) gen polimorfizmleri değerlendirilerek her polimorfizm için genotipleme yapılmış ve bu polimorfizmlerin dislipidemi gelişimi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.Hasta ve kontrol grubunu oluşturan olgular gen polimorfizmleri ve haplotip analizleri sonuçlarına göre kıyaslandığında LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs48809), gen polimorfizm ve haplotipleri açısından aralarında istatiksel bir fark gözlenirken LDLR (rs1799898), PON1 (rs662) gen polimorfizmleri ve haplotip analizleri açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır (p değerleri).Bu sonuçların yanında lipoprotein metabolizmasında trigliseridlerin hidrolizasyonunun gerçekleştiği yolakta önemli rol oynayan LPL/LIPC, VLDL' nin karaciğerden sentezlenerek salgılanmasında birlikte görev alan LIPC/LDLR/SCARB1 ve kolesterol esterlerini karaciğere ya da trigliseridden zengin lipoproteinlere transferinin gerçekleştirdiği yolakta birlikte rol oynayan CETP/LCAT/LIPC enzimlerin gruplandırılmaları yapılarak birleşik genotip analizleri incelendiğinde; LPL/LIPC birleşik genotip analizine göre hasta grubunda TT/GG (%8.8), TG/GG( %30 ), GG/AG (%10), GG/GG (%40), LIPC/LDLR/SCARB1 gen polimorfizmleri birleşik genotip analizine göre hasta grubunda GG/CT/CT (% 6,4) , GG/CT/TT (% 2,4) , GT/CC/CT (% 6,8), GT/CC/TT (% 8,8), GT/CT/CC (% 10,4), GT/CT/CT (% 5,2 ) , GT/CT/TT (% 1,2), TT/CC/CC (% 10,4), TT/CC/CT (% 14), TT/TT/CC(% 9,6) , TT/CT/CC (% 4), TT/CT/CT (% 7,2), TT/CT/TT (% 5,2) ve CETP/LCAT/LIPC gen polimorfizmleri birleşik genotipleme analizine göre hasta grubunda CC/CC/AG (% 3,2), CC/CC/GG (% 16,4), CC/CT/GG (% 7,6), CT/CC/GG (% 19,6), CT/CT/AG (% 2,4), CT/CT/GG (% 12,4), CT/TT/GG (% 7,2), TT/CC/AG (% 2,8), TT/CC/GG (% 8,4), TT/CT/AG (% 0,8), TT/CT/GG (% 3,2), TT/TT/AG (% 1,2), TT/TT/GG (% 1,6) oranlarında bulunduğu belirlenmiştir. Bu veriler sonucunda mutant genotiplerin birlikte görülme sıklığının kontrol grubundan daha yüksek oranda bulunduğu yani hasta grubunda önemli oranda arttığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak, primer dislipidemi, diabetik dislipidemi gelişiminde LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs48809), LCAT (rs2292318) gen polimorfizmlerinin önemli derecede bir risk faktörü olduğu saptanmış.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the genetic effects of LDLR (rs1799898), LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), PON1 (rs662), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs4880) gene polymorphisms on disease development, to contribute to start treatment early in patients with at risk of developing disease and to determine the genetic profiles of Turkish society by doing more extensive researchs under the leadership of these results with primer dyslipidemic and diabetic dyslipidemic patients.In this study, firstly DNA isolation were performed from the blood samples of the patients who were diagnosed in the endocrinology outpatient clinic as a primer dyslipidemia, diabetic dyslipidemia and healty individuals and then LDLR (rs1799898), LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), PON1 (rs662), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs4880) gene polymorphisms analysis was performed by using specific primers-probes in the realtime online PCR, evalutaed by melting curve analysis and genotyping was performed for all polymorphism.When patients and healty individuals compared according to the gene polymorphisms and haplotype analysis results, in terms of LPL (rs320), LCAT (rs2292318), ADIPOQ (rs1501299), RETN (rs3745367), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MNSOD (rs48809) gene polymorphisms and haplotype analysis results show statistically differences between each other, however in terms of LDLR (rs1799898) and PON1 (rs662) gene polymorphisms and haplotypes analysis there were no statistically significant difference was determined between them .Addition to these results, due to their location in the same pathway for the metabolism of lipoprotein, LPL / LIPC, and CETP LIPC/LDLR/SCARB1 / LCAT / LIPC genotype analysis of the combined enzymes were examined by grouping; LPL / LIPC genotype analysis in patients with combined TT / GG (8.8%), TG / GG (30%), GG / AG (10%), GG / GG (40%), according to analysis of LIPC/LDLR/SCARB1 gene polymorphisms in patients with the combined genotype GG / CT / CT (6.4%), GG / CT / TT (2.4%), GT / CC / CT (6.8%), GT / CC / TT (8.8%), GT / CT / CC (10.4%), GT / CT / CT (5.2%), GT / CT / TT (1.2%), TT / CC / CC (10.4%), TT / CC / CT (14%), TT / TT / CC (% 9.6), TT / CT / CC (4%), TT / CT / CT (7.2%), TT / CT / TT (5.2%) and CETP / LCAT / LIPC gene polymorphisms to the analysis of the combined genotyping in patients with CC / CC / AG (3.2%), CC / CC / DD (16.4%), CC / CT / GG (7.6%), CT / CC / DD (19.6%), CT / CT / AG (2.4%), CT / CT / GG (12.4%), CT / TT / GG (7.2%), TT / CC / AG (2.8%), TT / CC / GG (8.4%), TT / CT / AG (0.8%), TT / CT / GG (3.2%), TT / TT / AG (1.2%), TT / TT / GG (1.6%) rates have been identified.According to these results, the presence of mutant genotypes incidence increased when compared to control group; so it is found that in the patient group it is substantially rised. As a result, in the development of primary dyslipidemia and diabetic dyslipidemia LPL (rs320), LCAT (rs2292318), AdipoQ (rs1501299) RETN (rs3745367), CETP (rs708272), LIPC (rs2070895), SCARB1 (rs5888), MnSOD (rs48809) gene polymorphisms were found to be a significant risk factors and therefore concluded that it will be useful in the examination of patients with dyslipidemia in routine.