İç hastalıkları kliniğinde yatan ve ayaktan basvuran Tip 2 diabetes mellitus hastalarda, hedefe ulaşılamayan hiperlipidemi prevelansı ve ilişkili risk faktörleri
- Tez No: 731729
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Ülkemizde DM sayısı giderek artarak, 2010 da yapılan TURDEP II çalışmasına göre erişkinde %13,7 olarak saptanmıştır. Diyabetli hastalarda, miyokard infaktüsü riski diyabeti olmayanlara göre 3-5 misli fazladır ve tip-2 DM de en önemli ölüm nedenidir. Tip 2 DM insülin direncine bağlı olarak lipoprotein metabolizması anormallikleri oluşmakta ve diyabete özgü diyabetik dislipidemi oluşmaktadır. Diyabetli hastalarda hipertrigliseridemi, HDL-kolesterol düşüklüğü, küçük dens LDL parçacıklarında artma görülmektedir. Buna bağlı olarak koroner ateroskleroz oluşumu hızlanmıştır. Primer ve sekonder koruma olarak LDL-K düşürücü tedaviler istatistiksel olarak belirgin ve klinik olarak miyokard enfaktüsü, yeni anjina vakaları, koroner bypass ihtiyacı ve inme yi azalttığı bilinmektedir. Belli başlı statin çalışmalarının sonuçları, Tip 2 DM diyabetlilerin kardiyovasküler korunma açısından statin tedavisinden büyük fayda gördüklerini ortaya koymaktadır(1). Metaanalizler, statin tedavisi ile LDL-K düzeyinde sağlanan her 40mg/dl düşmenin 5 yıllık major kardiyovasküler olay riskini %23 oranında azalttığını göstermektedir(1). Diğer bir çalışmada LDL-K de 14.7 mg/dl düşüş major koroner olayları %27 düşürdüğü bildirilmiştir. (2). ASCOT çalışmasında atorvastatin kardiyovasküler hastalık riskini %36, JUPİTER çalışmasında rosuvastatin myokard enfaktüsü, stroke, anstabil anjina, kardiyovasküler hastalığa bağlı ölümleri %24 azalttığı bildirilmiştir. Diabetes mellitusta hiperglisemi tedavisi yanında LDL-K düşürücü tedavi aynı şekilde önem kazanmaktadır. TEMD VE ADA önerilerine göre: Çok yüksek riskli diyabet hastalarında hedef LDL-K
Özet (Çeviri)
Objective : Frequency of Diabetes Mellitus has been increasing gradually in our country, it was found that 13.7% of adult population have Diabetes Mellitus according to TURDEP II study conducted in 2010. Risk of myocardial infarction is 3 to 5 times higher in patients with diabetes comparing to those without diabetes and myocardial infarction is the most common cause of mortality in type 2 diabetes. İnsulin resistance which is hallmark of type 2 diabetes mellitus leads to lipoprotein metabolism abnormalities and diabetes specific dyslipidemia. İncrease in serum triglycerides and small density lipoproteins concencentration and decrease in high density lipoprotein levels observed in patients with diabetes which accelerates development of coronary atherosclerosis. LDL-Cholesterol lowering agents which are used in primary and secondary prevention are known to reduce statistically and clinically number of myocardial infarction, new cases of angina, need for coronary bypass and stroke cases. The results obtained from major statin related studies reveal that people with Type 2 diabetes benefit greatly from statin therapy in regards to cardiovascular protection (1). Meta-analytic studies demonstrated that each 40mg/dl reduction in LDLCholesterol level with statin therapy reduces the 5-year risk of major cardiovascular events by 23% (1). 14.7 mg/dl reduction in LDL-Cholesterol level was reported to reduce major coronary events by 27% revealed in another study (2). ASCOT study reported that risk of cardiovascular disease reduces 36% with atorvastatin treatment, and JUPITER study have shown that deaths due to myocardial infarction, stroke, unstable angina, and cardiovascular disease decreased by 24% with rosuvastatin treatment. In addition to treating hyperglycemia, reducing LDL-Cholesterol level is also important in diabetes mellitus. According to TEMD AND ADA recommendations: - İn very high-risk patients: target values of LDL-Cholesterol level should be