Deneysel metabolik sendrom oluşturulan ratlarda alfa lipoik asit kullanımının mesane kontraktilitesi, histopatolojik değişimler ve oksidan/antioksidan sistem üzerine olan etkileri
The effects of alpha-lipoic acid on bladder contractility, histopathological changes and oxidant / antioxidant system in rats with experimentally induced metabolic syndrome
- Tez No: 326455
- Danışmanlar: PROF. DR. A.RAHMİ ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETAşırı aktif mesane (AAM), toplumda oldukça sık görülen ve hayat kalitesini önemli oranda etkileyen bir patolojidir. Son yıllarda beslenme tarzındaki değişiklikler metabolik sendrom (MetS) gibi bazı hastalıkların da mesane disfonksiyonu ve AAM'ye yol açtığını göstermiştir. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan MetS modelinde mesane fonksiyonlarındaki değişimler ve bir antioksidan olan alfa lipoik asit (LA) kullanımının mesane disfonksiyonlarını önlemede ya da azaltmadaki rolü incelendi.Bu çalışmada 180- 200 gram ağırlığında toplam 40 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar dört eşit gruba ayrıldı (n=10). Grup I kontrol grubu olarak değerlendirilip diğer üç gruba toplam 6 hafta boyunca %60'lık fruktozla zenginleştirilmiş diyet verilerek MetS oluşturuldu. MetS oluşturulduktan sonra grup II'ye 6 hafta süreyle intraperitoneal (i.p) serum fizyolojik (SF), grup III'e yine 6 hafta süre ile i.p -LA verildi. Grup IV'e ise toplam 12 haftalık çalışma süresince i.p -LA verildi. Çalışmanın sonunda tüm ratlar dekapite edilip serum ve doku örnekleri alındı. Alınan serum örneklerinde; trigliserit (TG), LDL, HDL, total kolesterol, glukoz ve insülin düzeyleri çalışıldı. İnsülin rezistansının tespiti için HOMA-IR, oksidatif stres indeksi için serum Total Oksidan Seviye/Total Antioksidan Seviye (TOS/TAS) değerlerine bakıldı. Alınan doku örneklerinden ise in-vitro izole organ banyosunda kontraksiyon yüzdeleri hesaplandı ve histopatalojik olarak ortalama damar sayısı ile enflamasyon oranları belirlendi.Kontrol grubuna göre, grup II'de serum glukoz (165,62±23,63), TG (153,12±49,49), LDL (39,75±5,42) ve HOMA-IR (11,18±3,28) değerlerinin arttığı, HDL (29,60±6,63) düzeyinin ise azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Overactive bladder is a very common pathology in the society which has an important effect on quality of life. In the recent years it is shown that changes in the nutritional habits, metabolic syndrome and some other diseases could be the cause for bladder dysfunction and overactive bladder. In this study changes in the bladder functions and the preventive or decreasing effect of the antioxidant alpha lipoic acid (-LA) on bladder dysfunction is evaluated in an experimental MetS model.In this study 40 Wistar Albino type rats of 180- 200 gr. weight are used. They are divided into four equal groups (n=10). Group I is considered as the control and the other 3 groups were feeded with 60% fructose enriched diet for 6 weeks to achieve MetS. After achieving MetS saline (SF) and -LA was injected intraperitonealy for 6 weeks to the rats in the group II and III respectively. Group IV received -LA i.p for a duration of 12 weeks. At the end of the study all the rats were decapitated and their blood and tissue samples were collected. Their plasma triglyceride (TG), LDL, HDL, total cholesterol, glucose and insülin levels were measured. HOMA-IR and the ratio of total oxidant to total antioxidant level (TOS/TAS) were measured in order to detect insulin resistance and oxidative stress index respectively. Contraction percentages of the tissue samples were measured in the isolated in-vitro organ bath and the inflamation rate was detected with the mean number of the vessels histopathologically.It was detected that compared to the control, plasma glucose (165,62±23,63), TG (153,12±49,49), LDL (39,75±5,42) and HOMA-IR (11,18±3,28) levels were increased and HDL (29,60±6,63) level was decreased in the group II.