Deneysel karaciğer fibrozisinde l-karnitin, n-asetilsistein ve genistein'in koruyucu etkileri
Protective effects of l-carnitine, n-acetylcysteine and genistein in experimental liver fibrosis
  1. Tez No: 326462
  2. Yazar: KAAN DEMİRÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karaciğer fibrozisi, karaciğer doku hasarını takiben ekstraselüler matriksin birikimi ile karakterize, geri dönüşü olabilen bir yara iyileşmesi cevabıdır. Çalışmamızda karbon tetraklorür (CCl4) ile ratlarda karaciğer fibrozisi oluşturarak, L-karnitin, N-asetilsistein ve genisteinin fibrozisten koruyucu etkilerini ve antioksidan özelliklerini araştırmayı amaçladık. Çalışma 10?ar rattan oluşan sekiz grup üzerinde planlandı. Gruplar; kontrol grubu, CCl4, L-karnitin, N-asetilsistein, genistein, CCl4 ve L-karnitin, CCl4 ve Nasetilsistein, CCl4 ve genistein şeklinde düzenlendi. Altı haftalık çalışmanın sonunda dekapitasyonla ötenazi uygulanarak kan ve karaciğer doku örnekleri elde edildi. Kan örneklerinde aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gammaglutamil transpeptidaz, bilirubinler, tam kan sayımı, tümör nekrozis faktör-? (TNF-?), platelet derived growth faktör-BB (PDGF-BB), interlökin-6 (İL-6), total antioksidan durum (TAD), total oksidan durum, oksidatif stres indeksi çalışmaları yapıldı. Karaciğerde steatoz, inflamasyon, nekroz, fibrozis ve ?-düz kas aktindeğerlendirmeleri yapıldı. Kan tetkiklerinde; ALT ve AST değerleri, CCl4 verilen grupta diğer tüm gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hepatic fibrosis is a reversible wound-healing response characterized by the accumulation of extracellular matrix following liver injury. In this study, we aimed to investigate protective effects and antioxidant features of L-carnitine, Nacetylcysteine and genistein in liver fibrosis induced by carbon tetrachloride (CCl4). The study was randomized designed upon eight groups consisted from 10 rats. Groups were designed as control group, CCl4, L-carnitine, N-acetylcysteine, genistein, CCl4 and L-carnitine, CCl4 and N-acetylcysteine, CCl4 and genistein. At the end of the six weeks, euthanasia was performed by decapitation, and blood and liver tissue specimens were obtained. Alanine aminotransferase (ALT), aspartat aminotransferase (AST), gamma-glutamyl transpeptidase, bilirubins, complete blood counts, total antioxidant status (TAS), total oxidant status, oxidative stress index, tumor necrosis factor- ? (TNF-?), platelet derived growth factor-BB (PDGF-BB), interleukin-6 (IL-6) in blood samples were studied. The scores of hepatic steatosis, necrosis, inflammation, fibrosis, expression of ?-smooth muscle actin and glutathione in liver tissue samples were evaluated. In blood samples, although ALT and AST values in the group given CCl4were found significantly high according to all other groups (p0,05).