Türk toplumunda mide kanseri olgularında KLF-5 gen ekspresyon düzeyinin araştırılması
KLF-5 gene expresion in gastric cancer
  1. Tez No: 326486
  2. Yazar: BÜLENT AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mide kanseri dünya çapında en sık görülen malignansilerden biridir ve kanser nedenli ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalarda mide kanserine özgü kromozomal amplifikasyonlar gösterilmiş ve bu amplifikasyon bölgelerinin bazılarında mide kanseri ile ilişkilendirilmiş genler bildirilmiştir. Gümüş-Akay ve arkadaşlarının 2009 yılında yayınladıkları çalışmada mide adenokarsinomunda, yüksek çözünürlüklü-karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (HR-CGH) yöntemi ile saptanan DNA kopya sayısı değişimleri arasında 13q artışı lenf nodu tutulumu ile ilişkili olması bakımından dikkat çekmiştir. Minimal çakışma bölgesinde lokalize genler incelendiğinde KLF-5 ?in mide karsinogenezinde rol oynayabilecek aday genlerden olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada mide kanserinde KLF-5 geni ekspresyon seviyelerinin tanısal ve prognostik öneminin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla intestinal tip mide adenokarsinomlu 35 hastaya (23E, 12K) ait normal ve tümörlü doku olmak üzere toplam 70 mide dokusu örneğinde kantitatif PCR (Real-Time PCR) yöntemi ile ilgili genlerin ekspresyonları kantitatif olarak belirlenmiştir. KLF-5 gen ekspresyon seviyeleri normal ve tümörlü dokularda karşılaştırılmıştır. Ayrıca tümörlü dokularda tespit edilen gen ekspresyon seviyeleri tümör invazyonu, lenf nodu tutulumu, histolojik sınıflandırma ve Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi açısından değerlendirilmiştir. Her iki grupta da ekspresyonu saptanan KLF-5 geni?nin mRNA düzeyinin tümör dokularında normale göre istatistiksel olarak anlamlı dercede arttığı (p=0.001) tespit edilmiştir. Ancak KLF-5 gen ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Bu bulgular KLF-5 geni ekspresyonu artışının mide kanseri gelişiminde onkogenetik bir rol oynayabileceğini, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte tümör progresyonunu yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is one of the most common malignancies throughout the world, and takes the second place among the cancer related deaths. Studies have revealed several chromosomal amplifications specific for gastric cancers, and some of these amplification regions were reported to include several gastric cancer related genes. In the study by Gümüş - Akay et al. published in 2009, it was noteworthy that among the DNA copy number changes, which were detected by using high resolution ? comparative genomic hybridization (HR-CGH) method, 13q amplification was associated with lymph node involvement of gastric adenocarcinoma. When the genes at the minimal overlapping regions were examined, KLF-5 genes were thought to be candidate genes that may play a role in gastric carcinogenesis. In this study it was aimed to investigate the diagnostic, and prognostic importance of the expression levels of KLF-5 gene in gastric cancer. For this purpose KLF-5 gene expressions were quantitatively determined by real-time PCR method in total of 70 tumor and normal gastric mucosa samples belonging to 35 patient (23M, 12F) with intestinal type gastric adenocarcinoma. Expression levels KLF-5 genes were compared between normal and tumor tissues. Additionally, the association of expression levels in tumoral tissues with several clinicopathological parameters, such as tumoral invasion, lymph node involvement, histopathological classification, and Helicobacter pylori infection. It was found that KLF-5 gene had no expression in both normal, and tumoral samples. The mRNA level of KLF-5, which was detected in both groups, was found to be significantly (p=0,001) higher in tumor tissues than that in normal group. However, there was no statistically significant association between KLF-5 gene expression and any of the clinicopathological parameters that were studied (p>0.05). Our findings suggest that an increase in KLF- 5 expression levels may play a possible role in gastric cancer development, in the other hand it may cause a decelaration in progression of the cancer