Erken tavuk embriyolarında levetirasetamın orta hat kapanmasına etkisi
Erken tavuk embriyolarında levetirasetamın orta hat kapanmasına etkisi
- Tez No: 326485
- Danışmanlar: PROF. DR. AĞAHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Genetik yatkınlık ve bazı çevresel faktörler nöral tüp gelişiminde önemli rol oynar. Nöral tüp defekti yaklaşık olarak 6/10000 gebelikte görülür. En sık görülen nöral tüp defekti anensefali ve spina bifidadır. Yenidoğanlarda %3?5 oranında doğum defektine rastlanmaktadır ve nöral tüp defektleri (NTD) doğum defektine bağlı yenidoğan ölümlerinin %7'sini oluşturmaktadır.Levetirasetam (LEV), parsiyel epilepsilerin tedavisinde etkinliği kanıtlanmış yeni bir antiepileptik ilaçtır. Bu etki kendine özgü olmakla birlikte henüz tam anlaşılamamış mekanizmalar üzerinden etki ettiği ve santral sinir sistemine selektif membranlar aracılığıyla bağlandığı düşünülmektedir. Diğer antiepileptik ilaçların aksine gebelikteki teratojenik etkisi net olarak bilinmemektedir.Biz bu çalışmada yeni bir antiepileptik ilaç olan levetirasetamın civciv embriyolarında orta hat kapanmasına etkisi ve NTD oluşturma mekanizmasını incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp FakültesiNöroşirürji Anabilim Dalı Nöroembriyoloji Laboratuarı'nda gerçekleştirildi. 160 fertil yumurta, 24 saatlik inkübasyon sonrası pencereleme yöntemi ile açıldı.Levetirasetam, 20 ?L volümde subblastodermik olarak uygulanarak dört grup oluşturuldu. Bu dört grup artan LEV dozları (1.2mikgr, 3.6mikgr, 7.2mikgr) ve kontrol grubuna (%0.9 SF) enjekte edildi. Yumurtalar steril drape ile kapatıldıktan sonra 24 saat daha inkübe edildi. Tüm yumurtalar 48. saate açılarak, embriyolar morfolojik ve histopatolojik olarak değerlendirildi.Sonuçlar: Çalışma sonucunda veriler değerlendirildiğinde, levetirasetam dozu ile embriyo etkilenimi arasında bir korelasyon olduğu sonucuna varıldı. Bu32bulgular eşliğinde levetirasetam kullanımının, artan konsantrasyonlarda erken tavuk embriyolarında orta hat kapanma kusurlarına yol açtığı sonucuna varıldı.Tartışma: Yeni bir antiepileptik olan ve etkisini daha çok kalsiyum iyonu üzerinden gösteren levetirasetam, doz bağımlı olarak embriyolarda orta hat kapanma kusurlarına neden olmaktadır. Yapılacak daha ileri çalışmalarla, embriyonik hasarlanmanın mekanizması ile genetik ve çevresel etmenlere bağlı teratojen etkiler arasındaki mekanizmaları ortaya koymak ve konjenital defektlerin oluşumunu en aza indirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Genetic predisposition and some environmental factors play an important role for developing neural tube defect. Neural tube defects account approximately 6/10000 in newborns. Most account of neural tube defects are anencephalus and spina bifidus. In tne newborns, the incidence of birth defect is 3-5%, and neural tube defects (NTD) account for 7% of newborn mortality associated birth defects.Levetiracetam is a new drug that approved for partial seizures. Although mechanism of effect is uncertain, its thought of levetiracetam bind some selective membranes on central nervous system. Despite the other antiepileptics, there is no certain evidence for teratogenity on pregnants.Materials and Method: The study was conducted in the Neuroembryology Laboratory of Neurosurgery Department At AnkaraUniversity Medical School. One hundred and sixty fertile eggs were opened through window procedure after 24-hour incubation. Levetiracetam was administered via subblastodermic route at volumes of 20 ?L thus, four groups were formed. Each of these four groups were as increasing doses of LEV (1.2micgr, 3.6micgr, 7.2micgr) and control group (0.9%NaCI). After the eggs were covered with sterile drapes, they were, incubated for another 24 hours. All the eggs were opened at the 48th hour and the embryos were evaluated morphologically and histopathologically.Results: The effects of levetiracetam on the embryo were correlated with the dose of levetiracetam. In the light of the results, it was determined that the use of increasing doses of levetiracetam led to defects of midline closure in early chicken embryos.34Discussion: Levetiracetam, a new antiepileptic drug that make the effect especially on calcium ion, leads to defects of midline closure in embryos in a dose dependent manner. Further studies reneeded to show the meachanism of embryonic damage and the mechanismsof teratogenous effects associated with genetic and environmental factors and to minimize the rate of congenital defects.