Diz ekleminde hiyalin kıkırdağın t2 haritalama ile kantitatif olarak değerlendirilmesi, kıkırdak t2 değerlerinin hasta yaşı, cinsiyeti ve intraartiküler bulgular ile ilişkisi
Quantitative evaluation of hyalin articular cartilage t2 maps of knee and determine the relationship of cartilage t2 values with age, gender, intraarticular changes
  1. Tez No: 326525
  2. Yazar: EMRAH ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETDiz Ekleminde Hiyalin Kıkırdağın T2 Haritalama İle Kantitatif Olarak Değerlendirilmesi, Kıkırdak T2 Değerlerinin Hasta Yaşı , Cinsiyeti ve İntraartiküler Bulgular İle İlişkisiAmaç: Diz eklemi hiyalin kıkırdak T2 relaksasyon zamanında yaşa ve cinsiyete bağlı değişiklikleri belirlemek, eşlik eden intraartiküler bulguların kıkırdak T2 relaksasyon zamanı ile ilişkisini saptamaktır.Gereç ve yöntem: Diz ekleminde çeşitli yakınmalar ile başvuran 107 hastanın diz MR incelemesi retrospektif olarak aksiyel, koronal ve sagittal düzlemlerde incelenmiştir. Kartilaj T2 değerinin diz eklemini ilgilendiren patolojiler ile ilişkisini saptamak için T2 değerlerinin ölçümlerinin yapıldığı 3 kompartmanda eşlik eden 7 özelik değerlendirilmiştir. Bunlar; subartiküler kemik iliği ödemi, subartiküler kistler, marjinal osteofitler, ön,arka ve yan çapraz bağ yırtıkları, posterior medial ve lateral menisküs yırtıkları, sinoviyal kalınlaşma ve efüzyon olarak tanımlanabilir. T2 kartilaj haritaları FLASH multieko (5 eko ) sekansı kullanılarak cihaz tarafından lisanslı MAPLT software kullanılarak otomatik olarak oluşturulmuştur . Oluşan haritalardan kartilaj T2 relaksasyon zamanı ölçümleri patellar kartilajdan, medial ve lateral menisküs posterior horn santral kesim komşuluklarında femoral kartilajdan olmak üzere 3 farklı bölgeden gerçekleştirilmiştir. Ölçümler 1 mm2 inceleme alanı (ROI ) kullanılarak ardışık 3 sagittal kesitten alınmış ve ortalamaları kaydedilmiştir. 107 diz MR'ı için toplam 963 ölçüm alınmıştır.Bulgular: 40 yaş üstü hasta kartilaj T2 değerlerinde ölçüm yapılan üç kompartmanda alt yaş grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren artış saptanmıştır. Erkek ve kadın kartilaj T2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Efüzyon, sinovit,osteofit , subkondral kist ,medial menisküs yırtığı izlenen hastalarda izlenmeyenlerle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren artış saptanmıştır. Lateral mensiküs yırtığı , ligament yırtığı ve subartiküler kemik iliği ödemi izlenen hastalarda istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmediSonuç: MR artiküler kartilajı vizüalize etmememizi sağlayarak, kartilaj yaşı ve lezyonları konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Fonksiyonel MR haritalamaları ile de kartilaj ekstraselüler matriksteki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan biyokimyasal ve yapısal değişiklikler belirlenebilir. Kartilaj T2 değerleri 40 yaş üstünde artış göstermekte olup eşlik eden osseöz, sinoviyal, meniskal lezyonlar ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYQuantitative Evaluation of Hyalin Articular Cartilage T2 Maps of Knee and Determine the Relationship of Cartilage T2 Values with Age, Gender, İntraarticular ChangesPurpose: To asses the changes of knee hyaline articular cartilage T2 relaxation times depends on age and gender, the relationship between T2 relaxation times of knee articular cartilage and other intrarticular changesMaterials and methods: Axial, coronal and sagittal images of 107 symptomatic patients with various pathologic knee conditions were analyzed retrospectively. To evaluate the relationship of T2 values with seven features including subarticular bone marrow edema, subarticular cysts, marginal osteophytes, medial and lateral meniscal integrity, ligament integrity, synovitis and effusion, images were analysed at 3 compartments where we measure T2 values. T2 cartilage maps were processed automatically by using MAPLT software. T2 values measured at patellar cartilage , posteromedial and posterolateral femoral cartilage adjacent to the central horn of posteror meniscus . Measurements were made at 3 consecutive sagittal images by using 1 mm2 ROI. Mean values were recorded at each selected location. 963 measurements were done for 107 knee MRI.Results: Patients over 40 years old had statistically higher values when compared with younger group in all compartments. There is no statistically difference between male and female T2 values . There is a statistically difference at T2 values between normal knees and knees with subarticular cysts, marginal osteophytes, medial meniscal rupture, synovitis and effusion. There is no statistically difference at T2 values between normal knees and knees with lateral meniscal rupture, ligament rupture and subarticular bone marrow edema.Conclusion: By visualising articular cartilage MRI give us information about cartilage age and lesions. Biochemical and structural changes outcome from extracellular matrix changes can be detected by functional MRI. Cartilage T2 values are elevated over the age of 40 and there is a relationship between T2 values and osseous, synovial and meniscal pathologies.