Remisyonda şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında zihin kuramı bozukluklarının içgörü ve diğer bilişsel işlevlerle ilişkisi
Association of tom deficits with i?nsight and other cognitive functions among remitted schizophrenia and bipolar disorder patients
  1. Tez No: 326526
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE DEVRİMCİ ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Remisyonda Şizofreni ve Bipolar Bozukluk Hastalarında Zihin KuramıBozukluklarının İçgörü ve Diğer Bilişsel İşlevlerle İlişkisiAmaç: Şizofreni ve bipolar bozukluk hastaları sosyal biliş ve işlevsellik alanlarındazorluklar yaşamaktadır. Sosyal bilişin önemli bileşenlerinden biri olan ZK,şizofrenide bozuk bulunmuştur ve şizofrenideki temel bozukluklardan biri olduğudüşünülmektedir. Son dönemdeki çalışmalarda bipolar bozukluk hastalarında da ZKbozukluğu olduğu ortaya konulmuştur. Ancak, ZK bozukluğunun, klinik görünümve nörobilişsel yetilere katkısı açık değildir. Bu çalışmanın amacı, remisyondakişizofreni, bipolar bozukluk ve sağlıklı kontrol gruplarında ZK'nın değişik alanlarını(ZK-1, ZK-2, PKF, İA) incelemektir. Bu çalışmada ayrıca ZK becerileri ile klinikbelirti şiddeti, nörobilişsel beceriler, sosyal işlevsellik, tedavi uyumu ve içgörününilişkisi de incelenmiştir.Yöntem: Araştırmanın örneklemi,, DSM-IV'e göre şizofreni (N=30) veya bipolarbozukluk (N=30) tanısı konan hastalar ve sağlıklı kontrol grubundan (N=30)oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen hasta grubu Ankara Üniversitesi Tıp FakültesiPsikiyatri AD Polikliniği'ne başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Kontrolgrubu ise kendileri ve birinci derece yakınlarında şizofreni ve bipolar bozukluktanısı bulunmayan sağlıklı gönüllülerden seçilmiş, bu gruba SCID-1 uygulanarakpsikiyatrik bozukluk varlığı dışlanmıştır. Gruplar, yaş, cinsiyet, eğitim süresi vetoplam IQ düzeyi bakımından dengelenmiştir. ZK; birinci ve ikinci derece ZKtestleri (ZK-1, ZK-2), Pot Kırmayı Fark etme (PKF), İmayı Anlama (İA) testleri iledeğerlendirilmiştir. Hastaların belirti düzeyleri; Klinik global izlenim ölçeği, YoungMani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Pozitifve Negatif Sendrom Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Nörobilişsel batarya; toplam IQ,sözel çalışma belleği, sözel akıcılık ve yürütücü işlevleri değerlendirecek biçimdedüzenlenmiştir. Sosyal işlevsellik; SOFAS ile, içgörü; Birchwood İçgörü Ölçeğiile değerlendirilmiş, son olarak hastaların tedaviye uyumları hakkındaki bilgiler,kendileri ve yakınlarından alınan öznel bildirimlerle elde edilmiştir.Bulgular: Çalışmamızın ana bulgularından biri her üç grubun toplam ZK puanlarıbakımından birbirinden farklı olduğu ve hiyerarşik bir dizilim (şizofreni
Özet (Çeviri)
Association of ToM deficits with insight and other cognitive functions amongremitted schizophrenia and bipolar disorder patientsAim: Patients with schizophrenia and bipolar disorder experience many difficultiesin social interactions and functioning that may be associated with impaired socialcognition. Theory of mind (ToM) is an important domain of social cognition andrefers to `mentaliazing?; that is the ability to infer metal states to oneself or others.Impaired ToM ability was proposed to be one of the core deficits and a strongpredictor of social functioning in schizophrenia. ToM impairment was also detectedin bipolar patients not only in affective epizodes but even in remission and predictsfunctional outcome in bipolar disorder. However, the association of ToM impairmentwith symptom dimensions and neurocognitive disturbance is contreversial. Assessingthe association of ToM ability and neurocognition in `remitted? patients maytherefore be informative. The aim of this study is to assess ToM ability amongremitted patients with schizophrenia, bipolar disorder, as well as healthy controlsubjects. We also evaluated the association of ToM functioning with the severityof residual symptoms, neurocognitive performance, as well as levels of socialfunctioning, insight and treatment compliance.Method: The sample consisted of clinically stable patients with DSM-IVschizophrenia (N=30), bipolar disorder (N=30) and healthy control subjects (N=30).Patients were enrolled from the Outpatient Unit, Department of Psychiatry, AnkaraUniversity School of Medicine. The control subjects were healthy volunteers withoutan individual or family history of schizophrenia and bipolar disorder as ascertainedby the non-patient version of SCID-1. Study groups were balanced in terms of age,gender, education level and total IQ. ToM ability was evaluated by ToM-1, ToM-2,FPT and HT. Symptom severity was measured by the; Clinical Global Impressionscale (CGI), Young Mania Rating Scale (YMRS); Hamilton Depression Rating Scale(HDRS) and Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). The neurocognitivebattery consisted of the assessment of; the total IQ, verbal working memory, verbalfluency and executive functions.