Agresif ve kronik periodontitisli bireylerde serum D vitamini düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of serum vitamin D levels in aggressive and chronic periodontitis subjects
  1. Tez No: 326549
  2. Yazar: EMRAH ANBARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞRUL KIRTILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: D vitamini birçok enflamatuar hastalıkta ilişkilidir ve kemik metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Serum 25 (OH) D'nin potansiyel olarak periodontal hastalık ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmanın amacı agresif periodontitis, kronik periodontitis, periodontal sağlıklı bireyler ve d vitamini eksikliği görülen bireylerdeki serum 25(OH)D seviyesini belirleyerek bu bireylerin periodontal durumlarını ölçmektir.Materyal ve Metot: Bu çalışma 30 agresif periodontitis, 30 kronik periodontitis, 30 d vitamini eksikliğine sahip birey ve 15 periodontal sağlıklı bireyi içermektedir. Hastaların tümü sistemik olarak sağlıklı bireyler arasından seçildi. Kan örnekleri Mart ve Nisan aylarında toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D is associated with a number of inflammatory diseases and plays a significant role in regulating bone metabolism. Serum 25(OH)D was demonstrated to be potentially associated with periodontal disease.The purpose of this study was to compare of serum 25(OH)D levels in aggressive and chronic periodontits subjects with healthy subjects and to evaluate the periodontal status of subjects with vitamin d deficiency. Furthermore serum calcium, phosphorus, alkaline phosphatase, albumin and parathormone levels are examined.Material and Method: 30 patients with generalized AgP, 30 patients with chronic periodontitis, 30 patients with vitamin d deficiency and 15 healthy controls were included in this study. None of the subjects were medically compromised. Blood samples were collected in March and April.