Odontojen kistlerin gelişiminde sitokinlerin rolü
Rising from odontogenic cysts role of cytokine
  1. Tez No: 326550
  2. Yazar: ÜMİT SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP MUĞLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı odontojen kistlerin gelişiminde sitokinlerin rolünü incelemek ve bu lezyonlarda proenflamatuar sitokinler olan IL-1ß, TNF-? ve IFN-??nın odontojenikkistlerle olan ilişkisini biyokimyasal olarak araştırmaktır.Araştırmamızda 10 radiküler, 8 rezidüel, 10 dentigeröz, 9 odontojenik keratokist olmak üzere toplamda 37 odontojen kist olgusu çalışma kapsamına alındı. Kistlerden intraoperatif olarak iğne aspirasyonuyla sıvı alındı. Bu sıvılar gruplandırılıp numunelerdeki IL-1ß, TNF-? ve IFN-? miktarları belirlenen sitokinlere özgü ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) kitlerinde tespit edildi.Kist ebatları dijital panoramik radyografi üzerinde lezyonun en uzun çapı ölçülerek belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre büyük kistler ile küçük kistler arasında incelenen IL-1ß (p=0,071), TNF-? (p=0,395) ve IFN-? (p=0,166) değerleri açısından sitokinlerle kist büyüklüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanamadı. Her kist tipinde büyük ve küçük kistlerdeki sitokin değerleri karşılaştırıldı ve radiküler kistlerde IL-1ß (p=0,033), dentigeröz kistlerde ise TNF-? (p=0,033) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü. Kist büyüklüğü ve içerdiği sitokin tipi arasındaki ilişkide ise IFN-??nın(P?0,001) IL-1ß ve TNF-??dan istatistiki olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Kist tipleri arasındaki sitokin miktarları açısından farklılıklar radiküler ve keratokistler arasında TNF-? (p=0,019) değerleri açısından, dentigeröz ve rezidüel kist tipleri arasında IL-1ß (p=0,049) değerleri açısından, radiküler ve dentigeröz kist tiplerinde ise IFN-? (0,047) değerleri açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak, odontojen kistlerin gelişiminde IL-1ß, TNF-? ve IFN-? önemli rol oynarlar. Birbirlerinin salınım ve sentezini etkilerler. Ancak bu sitokinlerin düzeyleri kist tiplerine ve ebatlarına göre spesifik değildir. Bununla beraber antisitokin ajanlarının kullanılması daha konservatif tedavi yaklaşımlarının önünü açacaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of IL-1ß, TNF-? and IFN-? in odontogenic cyst fluids and to find a relationship among levels of these cytokines and cyst size and type of odontogenic cysts.10 radicular cysts, 8 residual cysts, 10 dentigerous cysts, 9 odontogenic keratocysts with a total of 37 odontogenic cysts were evaluated in this study. The cysts fluids were aspirated intraoperatively. Cyst fluids were grouped and the concentrations of IL-1ß, TNF-? ve IFN-? in the cystic fluids were determined by the ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) kits.Cyst size of the longest diameter of the lesion was determined by measuring on digital panoramic radiography. According to the results of large cysts and small cysts examined IL-1ß (P=0.071), TNF-? (P=0.395) and IFN-? (P=0.166) in terms of cytokine-cyst enlargement statistically significant difference wasn?t observed between the size of the cyst. Each type of cyst compared with cytokine levels in both large and small cysts and radicular cysts, IL-1ß (p = 0.033), dentigerous cysts in the TNF-? (p = 0.033) showed a statistically significant difference values. Contained in the relation between the size and type of cyst cytokine IFN-? (P ? 0.001) type cytokines IL-1ß and TNF-? cytokine types which were found to statistically significant difference. Differences between types of cysts in terms of the amount of cytokines TNF-? between the types of radicular cyst-keratocyst (p = 0.019) values, in terms of types of dentigerous cyst-residual IL-1ß (p = 0.049) in terms of values, types of radicular dentigerous cysts in the IFN-?-(0.047) in terms of a statistically significant difference was established.As a result, a common point in the development of odontogenic cysts, and suggest that cytokines play an important role. However, levels of these cytokines secretion and synthesis of each other's influence on the size of the cyst types and not specific. However, the use of anticytokine agents will open the way for a more conservative treatment approaches